Az Opus Titász Zrt. 26,6 milliárd forint értékben valósít meg komplex villamoshálózati beruházásokat a napelemes rendszerek integrációját támogatva. A hálózatbővítés költségeinek felét a társaság biztosítja, a másik felének megfelelő 13,3 milliárd forint uniós pályázati forrásból származik – az Európai Unió és a kormány Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének támogatásával – a Széchenyi Terv Plusz keretében.
A társaság közleménye kitér a napenergia-alapú rendszerek hazai szerepének növekedésére, és felidézi hogy a nemzeti energiastratégia szerint 2030-ra mintegy 20 százalékra kell nőnie a megújuló források arányának a hazai villamosenergia-fogyasztásban. A napelemes kapacitások irányzott célszáma 6500 megawatt. Ám mivel az időjárásfüggő megújuló alapú energiatermelés decentralizáltan kapcsolódik a kis- és középfeszültségű, avagy naperőművek esetén a nagyfeszültségű elosztóhálózatokra, a 2030-ra tervezett beépített naperőművi kapacitás hálózatra csatlakoztatása jelentős bővítést igényel mind az átviteli, mind az elosztói hálózatokon.
Az Opus Titász a támogatáshoz úgy jutott, hogy elosztói engedélyesként komplex hálózatfejlesztési projekttervet nyújtott be az ország helyreállítási és ellenállóképességi tervének elfogadásáig a helyreállítási alapból előfinanszírozott „Rugalmas és biztonságos villamosenergia-hálózat biztosítása az időjárásfüggő megújuló energiaforrások integrálása érdekében a villamosenergia-elosztók területén” (RRF – 6.1.1-21) pályázati konstrukció felhívására.
A társaság által tervezett beruházások alapot fognak biztosítani a növekvő villamosenergia-fogyasztói és az időjárásfüggő termelői igények minél hatékonyabb kiszolgálásának
– hangsúlyozzák a közleményben.
A társaság a finanszírozást a többi között Debrecen és Nyíregyháza környéki beruházásokra, az Északnyugati Gazdasági Övezet hálózatbővítésére, a debreceni Agráripari Parkhoz tartozó 132/22 kilovoltos alállomás létesítésére és hálózatba illesztésére, valamint a Mavir Buj állomásának hálózatba illesztésére fordítja. A fejlesztések célja továbbá, hogy a településeken a korszerű hálózati infrastruktúra lehetőséget biztosítson a lakossági naperőművek telepítésére. A beruházások tervezett üteme 2026 áprilisában zárul. A projekt keretében vállalt összesített kapacitásbővítés 261 megawatt.
„A beruházás több szempontból is jelentős, hiszen amellett, hogy támogatja a stabil energiaellátást és a folyamatosan növekvő fogyasztói igények kiszolgálását, elősegíti a megújuló energiaforrásokra való átállást is” – idézi a közlemény Torda Balázst, a társaság vezérigazgatóját.
Az Opus Titász által villamos energiával ellátott közel 400 település több mint felénél, mintegy 224 településen a 2020–21-es évben 876 kis- és középfeszültségű hálózatbővítési, transzformátorcsere-, alállomás- és nagyfeszültségű vezetéklétesítési projekt valósult meg, az ellátási terület északkelet-magyarországi régiójában.
Az infrastruktúra-fejlesztést és kapacitásbővítést célzó beruházások az üzembiztonság erősítése mellett hozzájárulnak, hogy a szolgáltatási területen megújuló energiatermelést célzó megoldások egyre nagyobb arányban alkalmazhatóvá váljanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.