Ukrajna a háború kitörését követően integrálta energiarendszerét az ENTSO-E kontinentális európai energiahálózatba, ami lehetővé tette a villamosenergia-export bővítését. Tavaly októberben az energetikai rendszert érő folyamatos támadások miatt azonban leállt az ukrán áramkivitel. Idén tavasszal sikerült stabilizálni az ország villamosenergia-hálózatának működését, újra megindult az export Lengyelországba (75 megawatt), Moldovába (125 megawatt) és Szlovákiába (200 megawatt).
Április 21-én azonban különböző okokra hivatkozva felfüggesztették a szlovákiai áramértékesítést.
A folyamatos orosz bombázások során Ukrajnában több mint kéttucatnyi termelési létesítmény sérült meg. Az ukrán energiaügyi minisztérium szerint legalább 11 milliárd dollár szükséges a teljes helyreállításhoz. A parlament energiaügyi bizottságának becslései szerint egymilliárd dollárba kerülne csak a sürgős javítások elvégzése.
Jelenleg akár napi 400 megawatt teljesítménnyel is lehetne villamos energiát értékesíteni. Ha ez megvalósulna, a jelenlegi európai árakon (115–130 dollár megawattóránként) a bevétel hozzávetőleg 33 millió dollárt, vagyis átlagosan havi 1,2 milliárd hrivnyát tenne ki. Mindeközben az energiaügyi minisztérium arra számít, hogy az exportból származó bevétel elérheti akár a havi 70 millió dollárt, ami azonban továbbra sem elegendő a rendszer teljes téli előkészítéséhez.
Jelenleg a villamosenergia-export limitje jóval alacsonyabb, mint amennyire Ukrajna képes lehet. Március elején az összes termelési egység aktiválása után a lakossági fogyasztáson felül mintegy 1,5-2 gigawattal több kapacitás maradt a rendszerben.
„Technikailag többre vagyunk képesek, és ezt a 400 megawattos határértéket szívünk szerint 2 gigawattra emelnénk. Jelenleg megvan rá a lehetőség” – mondta Herman Haluscsenko ukrán energiaügyi miniszter. Kifejtette, a tárca egy energiaközpont létrehozását tervezi Ukrajnában, amely lehetővé teszi az elektromos áram előállítását és tárolását.
Bizonyos óvatosság mutatkozik az európaiak részéről: nem állnak készen arra, hogy nagy volumenű exportot fogadjanak be tőlünk. Nagyon konzervatívak, ám az export lépésről lépésre határozottan növekedni fog
– mondta Olekszandr Harcsenko, az Energiakutató Központ igazgatója.
Ha Ukrajnának sikerül megemelnie az exportkorlátot, akár napi 2 gigawatt áramot is eladhat, ami havi 165 millió dolláros bevételt hozna. Ez éves szinten elérheti a kétmilliárd dollárt.
„Az európaiak érdeklődnek az ukrán villamos energia iránt. Szűkös a piac Európában, és biztos vagyok benne, hogy Ukrajna mint jövőbeli áramszolgáltató, nagyon értékes lesz a következő tíz évben” – vélekedett Olekszandr Harcsenko. Hozzátette, Németország például a megújuló energia mellett döntött, és nemrég bezárta utolsó három atomerőművét, ami miatt növelnie kellett az áramimportot. Ez azt jelenti, hogy Európában jelentős villamosenergia-igény mutatkozik, ennek fedezésében pedig Ukrajna szeretne lenni az éllovas.
„Az Európába irányuló exportunk fájdalmas Oroszország számára, ugyanis valójában kiszorítjuk az erőforrásaikat a területről” – jegyezte meg Herman Haluscsenko ukrán energiaügyi miniszter.
„Ősszel ismét tömeges rakétacsapások várhatók. Éppen ezért most is folynak a tárgyalások arról, hogyan lehetne anyagi forrásokat felhalmozni a rendszer helyreállítására – fejtette ki Andrij Herusz, a parlament energiaügyi bizottságának vezetője. – Ezért az európai országokkal való kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése nemcsak Ukrajna, hanem az egész kontinens energiabiztonságát is erősítené.”
Mint ismert, Ukrajna évtizedek óta exportál villamos energiát. A 2000-es évek első tíz évében mintegy 60 ezer gigawatt áramot szállítottak külföldre. A legnagyobb felvásárló 2005-től 2010-ig Magyarország volt 14 ezer gigawattos mennyiséggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.