Ismét bekerült a közbeszédbe egy szivattyús-tározós erőmű magyarországi létesítésének a terve, miután Lantos Csaba energiaügyi miniszter július végén egy ilyen projekt szükségességéről beszélt.
A gondolat több évtizedes, de mivel egy ilyen erőmű építése a környezet jelentős átalakításával jár, erősek vele szemben az ellenérzések. Nem kedveznek a létesítésének a domborzati viszonyok sem: egy szivattyús-tározós erőmű teljesítménye ugyanis annál nagyobb, minél magasabban van az alsó tavához képest a felső, amelynek a lezúduló vizével áram termelhető. A létesítmény nem is elsődleges energiatermelésre, hanem tárolásra való, hiszen a felső tóba a pillanatnyilag felesleges árammal juttatják fel a vizet, amellyel később energiát állítanak elő.
A számos megvizsgált, és lehetségesnek tartott helyszín közül korábban éppen a legalkalmasabbnak tűnő Prédikálószék ellen volt a legnagyobb a felzúdulás, így nem véletlen, hogy külföldi projektek is szóba kerültek. Lantos Csaba most Szerbiát említette, de korábban szó volt romániai és ukrajnai együttműködésben kialakítandó szivattyús-tározós erőműről is. Igaz, mivel az energiatárolás és -termelés stratégiai terület, talán mégsem olyan szerencsés egy magyar határokon kívüli energiatároló és -termelő létesítményre nagyban támaszkodni.
Lapunk információi szerint a legfiatalabb, ezzel kapcsolatos terv bő hatéves. Valaska József, a Mátrai Erőmű akkori vezérigazgatója 2018-ban azt mondta a Világgazdaságnak, hogy mivel az energiatárolás a következő évtizedek legnagyobb üzletének ígérkezik, az általa vezetett társaság belépne erre a piacra. A Mátrai Erőmű ezért a Teslával egy 5 megawattos száraztároló létesítésébe fogott (nincs róla értesülésünk, hogy végül mi lett az együttműködésből), az MVM-mel pedig ki kívánt alakítani az erőmű közelében, a hegyekben egy 600 megawattos, hagyományos szivattyús-tározós erőművet. „A terv már régen elkészült. A tárolók Detknél kapcsolódhatnak rá az országos hálózatra” – közölte Valaska József. Az általa közölt helyszínnel azonos lehet az, amire a Telex is tippelt – Markaz –, ugyanis ott van a Mátrai Erőmű hűtőtava.
A szivattyús-tározós erőmű hazai érdekessége, hogy a beruházás mindig csak a háttérben, távoli tervként van a listán, arról soha nem került le, de soha nem is láttak hozzá a megépítéséhez. A mellette szóló érvek a villamosenergia-rendszer egyensúlyának megtartásához kapcsolódtak. Először elsősorban a szélerőművek miatt növekvő szabályozási feladatokra, majd a két új paksi blokk belépése következtében keletkező áramtöbblet eltárolására hivatkozva érveltek mellette. A projektben elsősorban az MVM gondolkodott annak nagysága és amiatt, mert az MVM leánycége a rendszerirányításért felelős Mavir. Ám lapunk korábbi cikkei szerint képbe kerül a jelenleg MVM-leány Mátrai Erőmű, továbbá a Szinerg Energia Kft., a Pannonpower Rt. és a Kárpát Energo, a lehetséges helyszínek között pedig a Dunakanyar, a Zemplén, a Mátra és a Mecsek. Az MVM egymaga mintegy harminc helyszínt vizsgált meg. Sokan viszont támadták, vagy gazdaságtalannak tartották a tervezett beruházást.
Összegyűjtöttük a szivattyús-tározós erőmű magyarországi történetét annak tükrében, hogy 2003 óta a szakmai illetékesek, döntéshozók hogyan vélekedtek róla, és mi történt ténylegesen:
2003: Tombor Antal, a Mavir Zrt. akkori vezérigazgatója elkerülhetetlennek nevezte egy szivattyús tározós erőmű építését, legkésőbb 2010-ig. Ám azt is mondta, hogy lennének is külföldi befektetők, de ekkora beruházást hosszú távú szerződés nélkül senki sem vállal.
2004: Folytak az egyeztetések a Magyar Energiahivatallal egy ilyen beruházásról, amelyre a villamosenergia-rendszer szabályozása miatt látszott nagy szükség.
2005: Az MVM Rt. vagyongazdálkodási igazgatója nyilatkozott a Világgazdaságnak egyebek mellett arról, hogy a társaság mérlegeli egy tározós vízerőmű létesítésének lehetőségét.
2006: Tombor Antal a Prédikálószéket nevezte a legalkalmasabb helyszínnek, de jelezte, hogy nincs iránta befektetői érdeklődés. A pécsi Pannonpower Rt. korábban fontolgatta, hogy az egyik külszíni fejtésénél kialakít egy 100-300 megawattos tározós erőművet, amely 40-60 milliárd forintba került volna.
2006: Gerse Károly, az MVM Zrt. vezérigazgató-helyettese szerint a szivattyús tározós erőmű hiánya miatt lehetetlen a szélerőművek nagyobb mértékű elterjedése.
2006: A Szinerg Energia Kft. négyéves engedélyt kapott elsődleges energiaforrás választására a Magyar Energia Hivataltól (MEH) egy 600 megawattos szivattyús tározós erőmű létesítéséhez. A beruházás akkor 150 milliárd forintosnak ígérkezett, és a Zempléni-hegység déli részére tervezték.
2007: A System Consultinghoz tartozó Kárpát Energo készült egy komplex területrendezésre, amelynek vízszabályozási és tározóserőmű-építési része is lett volna, ukrán területen. Lapunk egy másik cikkében azt írta, hogy Kapolyi László magyar vállalkozó évek óta készíti elő az e projekttel összekötendő ukrajnai villamosenergia-termelést.
2007: A Világgazdaság helyzetképet adott a szivattyús-tározós erőmű akkori létesítésének lehetőségéről és költségéről.
2007: A Magyar Szélenergia Társaság elnöke szerint (az energiatárolás miatt) lökést adhatna a szélenergia-biznisznek a Zemplénben a Hideghegyre tervezett, 600 megawattos szivattyús-tározós erőmű.
2007: Bakács István, az E.On Hungária igazgatósági tagja szerint egy új építésű tározós erőmű megtérülése 20 éves távlatban is kérdéses, ráadásul emelné az áram árát.
2007: Élénk tiltakozás a zempléni az Aranyos-völgybe tervezett szivattyús erőmű és a völgyzáró gát építése ellen. Koncz Ferenc a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés akkori alelnöke szerint az erőmű halálos csapást mérne a környék idegenforgalmára. Illés Zoltán, a Fidesz zöld tagozatának alelnöke három versenyző projektről beszélt, amelyek az érintett dél-zempléni területen felépítenék a szivattyús tározós erőművet. Ehhez három beton víztározó medencét alakítanának ki. Kettőt a völgy felett közel 600 méteres magasságban és egyet magában a völgyben. A szükséges 31 millió köbméter vizet a Bodrogból és a Hernádból nyernék. Illés Zoltán az erőmű működési elvét egy WC lehúzásához hasonlította.
2008: A magyarországi megújuló stratégia tervezete szerint erősen kérdéses a szivattyús-tározós megoldás megtérülése a hazai domborzati viszonyok mellett.
2009: Miután ismertté vált az MVM tározós erőművének terve, több befektetői csoport is engedélyeztetést indított a Magyar Energia Hivatalnál, sikerrel. Emiatt leszűkült azon helyszínek köre, amelyek közül az MVM válogathat. A vizsgálatra érdemes, mintegy 30 területből tíz került fel a cég rövidített listájára. Ezek a Duna-kanyarban, a Zemplénben és a Mátrában találhatók, erdős, mezőgazdasági vagy felhagyott katonai, illetve részben védett területen. A vizsgált beruházások kilowattóránként 650–1500 euróba kerültek volna akkori áron. Külföldi helyszínek is szóba jöttek, de ott számolni kell több száz kilométernyi távvezeték megépítésével és a határkeresztező kapacitások használati díjával is – minderről a Mavir főmunkatársa, Szeredi István beszélt egy rendezvényen.
2009: Az MVM számos hazai helyszínre kért engedélyt, de egyet sem kapott, környezetvédelmi aggályok miatt.
2011: Az MVM romániai együttműködésben mérlegelte szivattyús-tározós erőmű létesítését, régiós terjeszkedése részeként.
2011: Az MVM bel- és külföldi lehetséges helyszíneket vizsgált egy ilyen létesítmény számára, holott az ország 2030-ig szóló energiastratégiája nem tartalmaz ilyen beruházást. Viszont egy akkori friss műszaki és gazdaságossági szempontokkal dolgozó tanulmány szerint mégis szüksége van a hazai villamosenergia-rendszernek egy „gyors reagálású, flexibilis” eszközre, ami a nemzetközi példák alapján egy szivattyús-tározós erőmű lehet. Egy kilowattonként legfeljebb 950 euróból létrehozható erőmű építése került terítékre, a legkisebb kockázatú helyszíneknek a Dunakanyart és a Zemplént ítélték. Külföldi helyszínek mellett nem szóltak számottevő érvek.
2012: Az Energiainfó sajtóklubjában az hangzott el, hogy Magyarország 2012 januárjában halasztást kért a szén-dioxid kvóták bevezetésére. Cserébe felajánlotta, hogy MVM 120 milliárd forint értékben megvalósít három olyan beruházást, amelyek összköltsége éppen megfelel az ingyen kért kvóta adott árfolyamon számolt árának. Ezért az MVM-nek 2020-ig egy szivattyús-tározós vízerőművet kell építenie – ez képviseli a 120 milliárdos tételen belül a meghatározó részt –, le kell fektetnie a magyar-szlovák összekötő gázvezetéket, és meghonosítani az energiafelhasználás okos mérési rendszerét.
2015: Bencsik János, a parlament gazdasági bizottsága energetikai albizottságainak elnöke, illetve a fenntartható fejlődés bizottság alelnöke felvetette egy 600 megawattos szivattyús-tározós erőmű megépítésének szükségességét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.