BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderült, milyen a magyar atomlétesítmények tűzvédelme

Fejlesztésre váró területeket tárt fel az Országos Atomenergia Hivatal a négy nagy magyarországi nukleáris létesítmény tűzvédelmével kapcsolatban. A felülvizsgálattal uniós kötelezettségének tett eleget.

Több fejlesztendő terület és az azokhoz szükséges korrekciós intézkedések is szerepelnek abban a koncentrált szakértői felülvizsgálatban (topical peer review, TPR), amely Magyarország négy nagy nukleáris tűzvédelmi létesítményének tűzvédelmi állapotát véleményezte.

A vizsgálat kiterjedt a kiégett kazetták átmeneti tárolójára is. Fotó: Világgazdaság                                     

A tagországok beleírhatnak egymás jelentéseibe

Az Európai Unió nukleáris biztonsági irányelve szerint ugyanis hatévente tematikus, azaz egyes szakmai területre koncentráló szakértői felülvizsgálatot kell végrehajtani minden, nukleáris létesítményeket üzemeltető tagállamban. Az első ilyen, 2017-es felülvizsgálat fókuszában az öregedéskezelés állt, a mostaniban a tűzvédelem – tette közzé az Országos Atomenergia Hivatal (OAH). 

A tagállamoknak nemzeti jelentést kell készíteniük a nukleáris létesítményeik tűzvédelmi értékelése után, majd azt be kell nyújtaniuk az illetékes uniós szerveknek. A tagállamok ezután felülvizsgálják egymás jelentéseit, azokhoz bárki észrevételeket fogalmazhat meg, és kérdéseket tehet fel. Az EU szakértőket is bevon a jelentések vizsgálatába. A felülvizsgálat eredményeit 2024-ben egy konferencián mutatják be. 

A felülvizsgálat célja az adott területen a tagállami szabályozás átvilágítása, az esetleges problémák és a jó gyakorlatok azonosítása, a létesítményi üzemeltetési tapasztalatok megosztása.

Magyarországon a vizsgálat 

A felülvizsgálat önértékelését mindegyik létesítmény elvégezte, és megküldte jelentését az OAH-nak. Az OAH a jelentéseket felülvizsgálta, majd ezek felhasználásával és saját értékelése alapján elkészítette a nemzeti jelentést.

Mindig van hová előrelépni a tűzvédelem terén

Az önértékelés kapcsán a következő fő eredményeket ismertette az OAH:

  • Hatósági kérdések: például a magyarországi kutatóreaktorok telehelyén számos kutatási, képzési, oktatási, sőt ipari létesítmény is van. Ez bizonytalansághoz vezethet a telep üzemeltetője, az engedélyes és a reaktorüzemeltető közötti felelősségek és jogosítványok felosztásában, ami akadályt jelenthet a hatékony és gyors kommunikációban.
  • Műszaki módosítások: azonosítottak néhány szükséges korrekciós intézkedést, ilyen az, hogy további lángérzékelőkre van szükség kritikus esetekben területeken.
  • Adminisztratív módosítások: a biztonsággal kapcsolatos eljárásokban és előírásokban nem megfelelőségeket és kisebb hiányosságokat azonosítottak.
  • Hiányosságok a jogi és szabályozási keretben: a társhatóságok korlátozottan elemezték a magyar jogi és szabályozási rendszer hiányosságait a Nyugat-európai Hatóságok Szervezetének keretrendszeréhez képest. Most viszont feltárták ezeket hiányosságokat. Ezek a kutatásra vonatkozó előírásokat tartalmazzák a reaktorok és a kiégett fűtőelemek átmeneti tárolóival kapcsolatban. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.