A Világgazdaság összegyűjtötte az MVM Optimumtól, az E.ON Hungáriától és az Opus Titásztól kapott válaszok alapján, hogy mire számítson az a jelenlegi vagy majdani háztartási napelem-tulajdonos, aki energiatároló telepítésével optimalizálná megújuló alapú áramtermelő és felhasználói rendszerének működését. Fontos dolgok derültek ki.
Először a rossz hír: az Opus Titász jelenleg nem telepít energiatárolót lakossági ügyfeleinek, arról pedig nincs információja, hogy ügyféltulajdonú energiatároló kapcsolódott volna a hálózatára. Az E.ON és az MVM telepít tárolót, de e társaságok is azt tapasztalták, hogy Magyarországon még kevés ilyen berendezés működik. Az E.ON úgy tudja, hogy inkább csak a lakossági ügyfelek telepítettek, akik szigetüzemben működtetik a napelemüket, de a társaság az érdeklődés növekedésére számít a Napenergia Plusz Programmal járó 66 százalékos állami támogatásnak köszönhetően. Az MVM „a változó piaci környezetben a tárolók szerepének növekedését várja lakossági és üzleti szinten is”. A forrásra 2024. január 15-től lehet pályázni.
Meglévő napelemes rendszerekhez utólag az E.ON és az MVM Optimum is azzal a műszaki feltétellel tud energiatárolót telepíteni, ha az ügyfélnek már van az akkumulátor kezelésére alkalmas hibrid invertere. Ha nincs, akkor a meglévőt ki kell cserélni, ebben mindkét társaság segít.
A hibrid inverter – magyarázta az MVM Optimum – a termelt villamos energia helyben történő felhasználásának előnyben részesítése mellett az aktuális energiaigényt szükség esetén a hálózatról pótolja ki. A fel nem használt többletet elraktározza az energiatárolóban, vagy betáplálja a hálózatba.
Ahol a már beüzemelt inverter lehetővé teszi a tároló beépítését, ott a pótlólagos beruházás költséghatékony lehet, ahol pedig az említett csere lehet szükséges, az megfontolandó. A legegyszerűbb azonban az új napelemrendszer telepítése, mert akkor már a tervezéskor figyelembe vehető az energiatároló integrációja, így a teljes rendszer ennek megfelelően tervezhető és engedélyeztethető.
A megfelelő energiatároló kiválasztása a teljesítménye szempontjából elsősorban a következőkön múlik a három társaságtól kapott válasz szerint:
Ezek után egy átlagos teljesítményű háztartási naperőműhöz mekkora tárolót érdemes beszerezni? Az E.ON válasza szerint egy átlagos napelemes rendszer mérete 5-7 kilowatt fotovoltaikus teljesítmény (kWp) körül mozog. Ha a fogyasztás és a termelés nagyobb része egy adott napon belül nagyjából egy időbe esik, tehát a megtermelt energia nagy részét rögtön el is használja az ügyfél, akkor kisebb tároló is elég, ellenkező esetben nagyobb javasolt. A gyártók az inverter kapacitásához mérten 1,5-2-szeres tárolókapacitást ajánlanak az ügyfélprofiltól függően. Ezek a tárolók, ha egyáltalán nincs napelemes termelés, néhány napig képesek a háztartást árammal ellátni.
Az MVM az 5-6 kilowattos napelemrendszert nevezte átlagos teljesítményűnek, amihez a legtöbbször egy 10 kilowattóra tárolókapacitású energiatároló beépítését javasolja.
Az energiatároló kapacitása moduláris felépítésű, azaz a modulok egymásra helyezhetők, és akár a későbbiekben is tovább bővíthetők.
A lakossági szegmensben az MVM által kínált márkák tárolókapacitása 5–12 kilowattóra közötti. Beépíthető nagyobb is, de a lakossági szegmensben a társaság tapasztalata szerint az előbbi kapacitással lefedhető az igények jelentős része. Üzleti ügyfeleinek persze lényegesen nagyobb, akár megawattóra nagyságrendű kapacitású tárolót is kínál a társaság.
Az E.ON által kínált akkumulátorok jellemzően 6–23 kilowattórásak, de a társaság ettől eltérő igényekre is tud ajánlatot. Az E.ON Solarhome holnapon feltüntetett invertertípusokon kívül Sungrow, Solax és BYD gyártmányú akkumulátorok szerepelnek a portfóliójában. Fontos, hogy minden hibrid inverter csak bizonyos típusú akkumulátorral működik megfelelően, tehát főként a meglévő vagy új inverter határozza meg, hogy a társaság milyen akkumulátort ajánl mellé.
Az MVM Optimum a piacon már bevált, megbízható gyártók energiatárolóit kínálja, például a Huaweiét és a Solaxét, de folyamatosan vizsgálja további beszállítók bevonásának lehetőségét. Hangsúlyozta, hogy kínálatát a magas minőség és a megfizethető ár figyelembevételével alakította ki, mivel pedig az energiatároló beépítése jelentős beruházás az ügyfélnek, az MVM által kínált termékek rendelkezésre állásának hosszú távon is magas fokúnak kell lennie.
Azt, hogy jellemzően mennyiből hozható ki egy lakossági energiatároló-beruházás, jelenleg elsősorban a Napenergia Plusz Program határozza meg. A legnagyobb érdeklődés ugyanis az ebben kínált 66 százalékos állami támogatásra van az E.ON-tól kapott válasz szerint. A program a napelemes és akkumulátoros rendszerekre bruttó 7,6 millió forintban maximalizálja a költséget, ebből 5 millió forintot fedez a pályázat.
A támogatásban meghatározott maximális rendszerméret 5 kilowattos inverter és 10 kilowattóra tároló kapacitás. A pályázatban szereplő felső költséghatár összegéből egy átlagos méretűnek nevezhető rendszer jelenleg is telepíthető.
Az MVM e kérdés kapcsán annyit között, hogy a beruházás pontos összege ügyfelenként eltérő, az adott helyszín és a pontos igények megismerése után kalkulálható.
Mindkét társaság hatalmas alvállalkozó csapattal szolgálja ki az e szegmensben jelentkező igényeket. Az E.ON-nál a több tízezernyi telepítés és napelemes piaci tapasztalatnak köszönhetően megbízható partneri hálózat alakult ki a napelemes rendszerek és tárolók telepítésére. „Alvállalkozóinkat szigorú feltételek szerint választjuk ki, így biztosítva ügyfeleinknek az E.ON-tól elvárt minőséget” – közölték. Pont, mint az MVM Optimumnál: a társaság országos alvállalkozói partnerhálózatának tagjai az MVM „minőségbiztosítása mellett magas színvonalon telepítik a napelemeket és az energiatárolókat”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.