Már friss költségszámítási, logisztikai és műszaki tanulmányok is fellelhetők az ország másodikként építendő kommunálishulladék-hasznosítójához kapcsolódóan. Az eddig egyetlen ilyen hazai létesítmény a budapesti Rákospalotán működik, tulajdonosa és üzemeltetője a Mohu Budapest. A második várhatóan Soroksáron épül, és a hazai hulladékgazdálkodás koncessziós rendszeréért felelős Mohu Zrt. lesz a gazdája.
A Mohu Budapest a Budapesti Közművek (BKM) és a Mol 50-50 százalékos vegyesvállalata. Ebbe a társaságba került át tavaly a BKM-hez tartozó FKF Zrt. hulladékgazdálkodáshoz kapcsolódó tevékenysége és eszközállománya is, míg a köztisztasági feladata megmaradt.
A Huha 2. nemcsak nevében kapcsolódik a működő, rákospalotai Huhához, hanem létesítésének körülményeiben és a terveiben is.
A dél-pesti helyszín mellett szól a főváros déli részének növekvő energia- és hőigénye, továbbá az, hogy onnan a hő a meglévő távhőhálózaton és a Duna alatti közműalagúton számos hőkörzetbe könnyen eljuttatható.
Nem meglepő, hogy a Huha 2.-re vonatkozó új vizsgálatok is a XXIII. kerületi Ócsai út és az M0-s autópálya találkozási helyére összpontosítanak, és a költségszámítások is az eredeti kalkulációból indultak ki. A Világgazdaság 2016-os cikke szerint a már akkor is több évtizedes elképzelés szerint a Huha 2.-nek évi 600 ezer tonna kommunális hulladékot kellene eltüntetnie. (Összesen körülbelül egymillió tonnáról lenne szó a háztartási hulladék 70 százalékának újrahasznosítását feltételezve, de ebből évi 400 ezer tonnával megbirkózik a Huha.) A Huha 2.-től 2016-ban évi 60 ezer tonna szennyvíziszap és 300 ezer tonna szemét elégetését remélték, és 50 milliárd forintot szánt volna rá az állam. Ennyi azonban Orbán Tibor, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének (akkori és mostani) elnöke szerint valószínűleg csak barnamezős beruházásra lett volna elég, egy zöldmezős projekt elvihetett volna további 10-15 milliárdot.
Ebből az 50 milliárdból indult ki az a múlt évi, az Új nemzeti kiválóság program Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapjából finanszírozott tanulmány is, amely
Az 50 milliárd forintot a főváros adná beruházási összegként, a maradék hitel lenne, vagy önrész.
Az így két variációban is elvégzett, egységnyi előállított energiára vetített, állandó és változó költségekre vonatkozó következtetéseket azonban itt két okból sem érdemes ismertetni. Egyrészt, mert a 2022-es adatfelvétel óta számos mutató (az infláció mértéke, a felvett hitel nagysága, futamideje és kamata, az elérhető támogatás és az önrész nagysága, a szállítási és más költségek alakulása, az energia ára és még sok más) megváltozott. Még fontosabb, hogy jelen esetben egy tájékozódásul szolgáló modellszámításról van szó, amelytől jó eséllyel el fognak térni a Mohu létesítményének műszaki paraméterei, konkrét beruházási és működési feltételei, de talán még a helyszíne is.
Pethő Zsolt, a Mohu Zrt. vezérigazgatója tavaly márciusban azt válaszolta a Világgazdaságnak, hogy cége egy évi legalább 100 ezer tonna szilárd hulladék energetikai hasznosítására alkalmas hulladékégető építését vállalta. (Ez tehát kisebb mennyiség a fent említett 230 ezer tonnánál, és nyilván kisebb beruházási költséget is indokol.) Nyilvános adatok szerint továbbá a társaság 2028-ra tervezi a létesítmény üzembe helyezését. Az előkészületekben nemzetközi tervezőcég működik közre.
Mindazonáltal kiemelendő, hogy
a tanulmány szerint a Huha 2. egy gazdaságilag rendkívül gyorsan megtérülő, a nemzetközi árakhoz dinamikusan igazodó energiatermelő egység lenne,
amely a tanulmány időpontjában fennálló gázárak mellett évi 25 milliárd forint nettó bevételt termelne az állami közigazgatás szemszögéből. A Huha 2.-beruházáshoz kapcsolódó logisztikai elemzést közel egy éve kitette a honlapjára a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal is. Emellett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egy tavalyi díjnyertes TDK-dolgozatának szerzői felmérték, hogyan illeszthető a Huha 2. által termelendő hő a budapesti távhőrendszerbe, és készült dolgozat a létesítmény távhőpiaci szerepéről is.
Ezeket érdemes tudni a hulladékhasznosítóról
|
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.