Egyetlen év alatt megduplázódott a kereslet a Lockheed Martin Himars rakétatüzérségi rendszere iránt – derült ki a fegyvergyártó cég vezetőinek nyilatkozatából.
A Himarsot (High Mobility Artillery Rocket System), azaz nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszert a Lockheed Camdenben, az Egyesült Államokban gyártja, eddigi éves kapacitása 48 darab volt. Az orosz–ukrán háborúban való felhasználása nyomán jelentős mértékű pozitív sajtóvisszhangra tett szert, amit a potenciális megrendelők sem hagytak figyelmen kívül:
a Himars iránti kereslet megduplázódott, ezért bővíti kapacitásait a fegyvergyártó cég.
A gyártósoruk fejlesztése a vállalat közlése szerint nem kerül majd különösen nagy erőfeszítésbe, mivel egy beruházás során már előkészítették. A munkálatok után a gyártósor éves szinten 96 Himars rendszert lesz majd képes összeállítani.
A Himars iránti kereslet már a háború megkezdése előtt növekedést mutatott: Lengyelország tavaly februárban leadott egy rendelést 18 darabra és további 468 darab rakétavető-platformra. Ezeket a már rendelkezésükre álló kamionokra szerelve a lengyelek maguk is össze tudnak állítani az eredeti rendszerhez hasonló rakétavetőket.
A Himarsokat 2010-ben állította hadrendbe az Egyesült Államok, darabjának ára 3,5 millió dollár körül alakul. A hétméteres szállítójárműre szerelt platformokról hat 227 milliméteres rakétát lehet elindítani, ezek precíz célzásra is alkalmasak. A rakéták akár hetven kilométerre is képesek elrepülni, 85 kilométeres óránkénti sebességgel haladva.
A kilövést követően a rakéták élő GPS-adatokat követve garantálják a pontos célba érkezést, majd a célpont közvetlen közelébe érve, már a becsapódás előtt felrobbantják a tölteteiket, előre perforált repeszekre szétrobbantva őket – ezzel is növelik az általuk végzett pusztítás mértékét.
Ukrajna az amerikaiaktól 38 Himarsot kapott az orosz támadás elleni védekezéshez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.