Mulatságos, különleges, ritka fajtája az emlősöknek a monotrematák, más néven kloákások, amelyek nem elevenszülők, hanem tojásokat raknak. Közéjük tartoznak az Ausztráliából ismert kacsacsőrű emlősök, illetve a hangyászsünök, amelyek rejtőzködő életmódjáról mi sem mond többet, mint az, hogy alig néhány fajuk közül az egyiket 1961 óta most látta meg először egy nemzetközi kutatócsoport.
A dokumentumfilm-sorozatairól közismert brit természettudósról, Sir David Attenborough-ról elnevezett hosszúcsőrű hangyászsün Indonéziában él. A tudósok expedíciója a világ egyik legfeltáratlanabb részében pillantotta meg újra Pápua tartományban, a Küklopsz-hegységben. Nem a saját szemükkel, hanem a terepen kihelyezett kamera felvételein.
A tojásrakó emlősöknek mindössze öt élő faja ismert – írta a Sci Tech Daily. Hangyászsünt a saját szemével nagyon kevés ember látott: éjszakai állatok, nappal a föld alatt rejtőznek, és nagyon félénkek. A veszélyeztetett fajok vörös listáján szereplő Attenborough-hangyássünt sehol se látták még a Küklopsz-hegységen kívül, és ott is csak most másodszor.
Ugyanez a terület természeti különlegességek kincsesbányájának bizonyult a brit-indonéz tudóscsoport számára. Megpillanthatták például Mayr mézmadarát, amelyet másfél évtizede nem láttak korábban a feljegyzések szerint, és felfedeztek egy új fákon élő garnélarákfajt, számos új rovarfajt és egy eddig ismeretlen barlangrendszert.
A Bolygónk, a Föld narrátora továbbra is David Attenborough lesz, 97 évesenA veterán tévés nélkül a sorozat nem lenne ugyanaz, mint vele. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.