Az elhízás után a majomhimlőtől is egy dán vállalat csodaterméke mentheti meg az emberiséget, csak ezúttal nem az időközben Európa legértékesebb cégévé, és a teljes dán GDP-nél nagyobbá váló Novo Nordisk, hanem a Bavarian Nordic írhatja be magát a köztudatba – mutatott rá a Bloomberg cikke.
A Bavarian Nordic ugyanis az egyetlen gyógyszergyártó a világon, melynek hivatalosan is engedélyezett, bejegyzett vakcinája van a majomhimlő ellen: a Jynneos néven futó oltást az Egyesült Államokban 2019-ben, Európában pedig 2022-ben engedélyezték a hatóságok.
A Bavarian majomhimlőoltásának története viszont nem az elmúlt években, hanem 2001-ben, a 9/11-es terrortámadást követően indult útjára, amikor is az amerikai kormány eltökélte, hogy alaposan felszereli magát mindenféle vakcinával egy esetleges biológiai támadás ellensúlyozása érdekében.
A projekt nyertese pedig a Bavarian vakcinája lett.
A Jynneos gyártója tavaly, a majomhimlő esetszámainak lassú, de annál biztosabb globális növekedésével párhuzamosan megháromszorozta bevételét, mely ezzel 740 millió dollárra nőtt 2023-ban – a cég teljes bevételének 71 százaléka a majomhimlő elleni szeréből származott.
Paul Chaplin, a Bavarian vezérigazgatója a héten a Bloombergnek úgy fogalmazott:
Raktárkészletünk és kapacitásaink is elegendők ahhoz, hogy 2025 végéig legyártsunk 10 millió adag majomhimlő elleni vakcinát. Az egyetlen dolog, ami egyelőre hiányzik, az maga a rendelésmennyiség.
A dán gyógyszergyártókban rejlő hatalmas potenciált pedig a befektetők is megérezték: a Novo Nordisk papírjai közel 50 százalékkal értékelődtek fel az elmúlt egy évben, a Bavarian Nordic felfutása azonban még ezt is felülmúlta, 80 százalék feletti pluszt hozott ugyanezen időszak alatt.
Az pedig, hogy hirtelen úgy tűnik, hogy minden gyógyszeripari áttörés egy dán cég nevéhez fűződik, távolról sem véletlen. Mint a Bloomberg cikke is kiemeli, az országban az elmúlt száz év során állami és magánvállalatok, egyetemek és a nagytőke gyakorlatilag karöltve dolgozott együtt azon, hogy a szektor felvirágozhasson – a folyamat egyik első nagy alakja maga az 1923-ban alapított Novo Nordisk volt, a Bavarian és társai pedig a 90-es években látták meg a napvilágot.
A szakértők szerint ugyanakkor a sikerben a gyógyszeripari cégeik tulajdonosi felépítésének is legalább ekkora szerepe van: a cégeket alapítványi kuratóriumok vezetik, melyek
a hosszú távú stratégiai előrelépéseket, nem pedig a gyors profitot helyezik előtérbe,
ez a modell ugyanakkor azt is garantálja, hogy a felfutott vállalatok dán kézben maradnak a jövőben is. Erre pedig az alig 6 millió lelkes országnak roppantul nagy szüksége van: tavaly ugyanis a Novo Nordisk egymagában volt felelős a dán DGP-növekedés durván feléért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.