Az éves bónuszok és a teljesítménybérezés miatt magasabb a pénzügyi területen dolgozók havi keresete az IT-szektorban mérthez képest, míg a rendszeres bérezés közel azonos a két ágazatban – mondta a Világgazdaságnak Horváth András, a Takarékbank elemzője. Az informatikai területeken nem jellemzők a bónuszfizetések, míg a banki, biztosítói alkalmazottak nagyobb részénél – különösen az ügyfélkapcsolati, értékesítési és treasuryterületen – három-, négy-, sőt akár hathavi bónusz is elképzelhető. Hozzáfűzte:
az IT-szektor bérei gyorsan emelkednek, így nem lenne meglepő, ha néhány éven belül letaszítanák a képzeletbeli trónról a pénzügyi kereseteket.
A piaci kereslet törvényszerűsége miatt fog bekövetkezni a helycsere a fizetési lista élén – hangsúlyozta a Takarékbank elemzője. A pénzügyi szektor számottevő részében többen dolgoznak, mint amennyire szükség van, és számos munkakört automatizációval, digitalizációval válthatnak ki, ezért nagyobb bérfelhajtó erő sincs az ágazatban. Horváth András aláhúzta:
az informatikai területen viszont ezzel ellenkező folyamatok figyelhetők meg, a gazdaság minden szintjén és szektorában egyre nagyobb a kereslet irántuk, így a bérek is gyorsabban emelkedhetnek.
A konkrét szakemberek bérét vizsgálva egyértelműen lehagyta már az IT-sek bére a pénzügyi szakemberekét – közölték a Grafton Recruitment sajtóosztályán. A Központi Statisztikai Hivatal adatai ugyanis a teljes szektor bérét vizsgálják, ebben a támogató alkalmazottak – könyvelők, bérszámfejtők, asszisztensek, recepciósok – keresete is benne van, ami torzítja az adatokat, ugyanakkor a bankoknál, biztosítóknál is dolgoznak informatikusok, ami tovább bonyolítja a helyzetet.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.