Sikerrel lobbizott a Pénzügyminisztérium Brüsszelben a hazai vállalkozókért: az Európai Unió derogációt (engedményt) adhat az egységes áfaszabályok végrehajtása alól – legalábbis egy most megszületett uniós tanácsi határozat alapján. Eszerint a nem kizárólag üzleti célokra használt személygépkocsik bérleti díjának és a nyílt végű pénzügyi lízing törlesztőrészletének a levonható áfaösszegét átalányként is meg lehetne állapítani.
A tervek szerint a választható áfaátalány 50 százalék lenne, azaz a használatot megosztó autók után az esedékes bérleti vagy lízingdíj áfatartalmának a felét lehetne automatikusan levonni – ebben az esetben tehát mentesülnének a cégek a szigorú útnyilvántartás vezetése alól.
Természetesen azoknál az adózóknál, ahol az üzleti célú autóhasználat nagyobb arányú, és ezért indokolt lenne az átalánynál magasabb levonási hányadot érvényesíteni, ezt a hatályos rendszer szerint továbbra is meg lehet majd tenni – ám ebben az esetben továbbra is igazolni kell az eltérő mértékű üzleti használatot.
Fontos hangsúlyozni, hogy hasonló, az elszámolást leegyszerűsítő szabályozást – szintén tanácsi jóváhagyásra – már több tagállamban is bevezettek. Magyarországon ahhoz, hogy életbe léphessenek az új szabályok, a parlamentnek is el kell fogadnia az erről szóló rendelkezéseket.
A tanácsi határozatot kommentálva Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára a Világgazdaságnak hangsúlyozta: a szaktárca azért kezdeményezte a derogációt, hogy Magyarország a vállalkozók javára eltérhessen az uniós irányelvtől, amelynek rendelkezéseit minden tagállam köteles betartani. A lépés beleillik a kormányzat bürokráciacsökkentő terveibe, és az ügyfélbarát adózás megteremtését célzó minisztériumi intézkedéscsomaggal is összhangban van. Az államtitkár arról is tájékoztatott, hogy
miután az EU-szabályozás lehetőséget ad az egyszerűsítésre, a kormány a szükséges módosításokat előkészíti, és a tervek szerint már a jövő évtől jelentősen csökkenhet a megosztott használatú céges autókkal járó adminisztrációs teher.
A Magyar Lízingszövetség régóta szeretné elérni a derogációt, álláspontja szerint az egyszerűsítést célzó kérés azért indokolt, mert a mostani szabályozás alapján az áfa levonása csak részletes dokumentációval együtt lehetséges. Márpedig ez jelentős adminisztrációs terhet ró a vállalkozásokra – mondta a Világgazdaságnak Tóth Zoltán, a Magyar Lízingszövetség főtitkára.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.