A magyar bruttó hazai termék (GDP) növekedését évente átlagosan 2,6 százalékponttal emelték meg az uniós források
– derült ki a Moody’s tanulmányából. A régiós országok között ez a legmagasabb növekedési faktor, átlagosan 1,6 százalékponttal támogatták az EU-s pénzek a GDP-növekedést. 2013–15-ben, illetve 2018–19-ben volt magas az uniós források hozzájárulása a magyar gazdaság bővüléséhez.
Az EU-s pénzeket elsősorban az infrastruktúra fejlesztésére és a versenyképesség javítására fordították a régióban, ugyanakkor a térségbeli átlagos jövedelmi szint az uniós átlag 27 százalékáról 46-ra emelkedett. Az uniós helyreállítási alap (NGEU) forrásai hozzájárulnak ahhoz, hogy jelentősen csökkenjenek a finanszírozás költségei a régióban. A tanulmány felhívta a figyelmet:
Magyarországon a tízéves kötvényhozamokat 2,6 százalékponttal csökkenti a helyreállítási alap.
Az önkormányzati rendszer bevétele Magyarországon a legalacsonyabb – a GDP 9 százaléka – a régióban, míg Lengyelországban 32 százalék. Az alacsony bevételek következtében a hazai helyhatóságok 5,9 milliárd eurót költöttek infrastrukturális fejlesztésekre, míg Csehországban 57,4, Lengyelországban 22,5 milliárd volt a ráfordítás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.