Hét törvényjavaslat benyújtását tervezi a Földművelésügyi Minisztérium (FM) az Országgyűlés őszi ülésszakán. Várhatóan szeptemberben nyújt be előterjesztést az agrártárca az új ingatlan-nyilvántartási törvényről. Magyarázatuk szerint a szabályozásnak összhangba kell kerülnie a 2018 elején hatályba lépő általános közigazgatási rendtartási törvénnyel, ami a most hatályos jogszabály módosításával nem oldható meg. Szintén szeptemberben tervezik a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvényt módosító javaslat benyújtását. Ezt elsősorban az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól szóló európai uniós irányelv és a hazai jogharmonizáció indokolja.
A termőföld védelméről szóló törvényen is változtatni tervez az agrártárca, amit a földpiaci szabályozás átalakulásával magyaráz. E témakörben agrárdiplomáciai lépéseket is tesz az FM, s a termőtalajok eddiginél fokozottabb uniós védelmét kezdeményezi Brüsszelnél. Nagy István, az FM államtitkára mindezt azzal indokolta, hogy például Magyarországon 1990 óta több mint 1 millió hektárral csökkent a termőterület nagysága, és a talaj termőképessége is folyamatosan zsugorodik.
Novemberre tervezi a tárca az erdőbirtokossági társulatokról szóló törvényjavaslat benyújtását, amit az 1994-es jogszabály teljes körű felülvizsgálata előz meg. Az új erdőtörvény megváltoztatta a szabályozási környezetet, ezért is aktuális a módosítás.
Szintén novemberre tervezett előterjesztéssel módosítaná az FM az egyes agrár-vidékfejlesztési és halászati támogatásokhoz kapcsolódó eljárásról szóló törvényt. A tárca hivatalos indoklása szerint a változtatás célja az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvénnyel való összhang megteremtése. Erről a Világgazdaságnak egy szakértő azt mondta, a jogszabály elfogadása után kormányrendeletnél alacsonyabb szintű jogszabállyal is alakíthatók lesznek majd a támogatási szabályok.
Ugyancsak novemberben adja be a tárca az agrártermékek eredetvédelméről, valamint a hulladékról szóló törvényjavaslatait.
Az agrárlobbisták a tárca javaslatainál is élénkebben figyelnek a Belügyminisztérium már beadott előterjesztésére, mely a kutakból történő vízkivételnél 80 méteres kútmélységig eltörölné az engedélyezési és bejelentési kötelezettséget. A Világgazdaság információi szerint ugyanis az agrárkamara továbbvinné az ügyet úgy, hogy a mezőgazdasági célú kutak esetében is egyszerűsítsék a hatósági engedélyezési eljárást. A kamara szakértői azt tartanák fontosnak, hogy ne kelljen ideiglenesen kivonni a termelésből a területet, a vízbázisra vonatkozó dokumentumokat pedig térítésmentesen biztosítsa a hatóság. Így a gazdálkodóknak ezek beszerzésére nem kellene fölöslegesen időt és pénzt fordítaniuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.