Az internetet és újságokat böngészve számtalan álláshirdetésre lehet bukkanni, alapvetően az ország egész területére jellemző a munkaerőhiány. A következő időszakra tekintettel sem túl optimisták az érintett vállalkozások. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete készített felmérést, amiből kiderült, hogy a vállalkozások 7 százaléka remél javulást, 52 százalék egy stagnáló időszakot jósol, míg 41 százalék ennél is nagyobb munkaerőhiánytól tart.
Általánosságban elmondható, hogy a 20-49 főt foglalkoztató cégek a legszerencsésebbek, őket érinti legkevésbé a munkaerőhiány, viszont sajnos még őket is több mint 50 százalékban. A szektorokat nézve a feldolgozóipar, az építőipar és a szolgáltatások szembesülnek leginkább a problémával, ezeknek a vállalkozásoknak akár 70 százalékuk is érintett lehet a munkaerőhiányban. Az álláshirdetéseket nézve a vendéglátás is nagy bajban van, ezeknek a pozícióknak a hirdetési volumene nőtt a legnagyobb arányban a tavalyi év adataihoz képest. Területileg nézve Somogy megyében nőtt a hirdetések száma a legnagyobb mértékben.
Hogyan reagálnak a magyar cégek a munkaerőhiányra? A vállalkozások 51 százaléka különböző alternatív foglalkoztatási formát ajánl fel alkalmazottainak, például távmunkát vagy részmunkaidőt. A diákok alkalmazása, a diákmunka lehetősége is megoldást nyújthat sokaknak, a cégek 43 százaléka látja ebben a lehetőséget. A vállalkozások 34 százaléka a munkaerő toborzásra fektet nagy hangsúlyt, míg 33 százaléka a cégeknek a fizetés emelésével szeretne elérni változásokat. Egyre népszerűbb megoldás a munkaerőt kiváltó beruházás is, ezt a cégek 21 százaléka választja. Legvégül, de nem utolsó sorban több vállalkozásnál opció a külföldi állampolgárok foglalkoztatása is.
A jelenlegi háborús helyzetben számos magyarországi, elsősorban kiskereskedelmi lánc jelezte igényét az ukrajnai menekültek foglalkoztatására, ezen a területen lehetőség van a rugalmas foglalkoztatási formára, ami a menekültek szempontjából fontos lehet. A határoknál számos karitatív szerv fogadja a Magyarországra érkezőket, akik a munkakeresésben is segítségükre lehetnek. A nagyobb áruházláncok elsősorban azokat a munkavállalókat várják, akik közép- vagy hosszútávon tervezik maradásukat az országban. A menekült személyek foglalkoztatása több esetben eltér a magyar állampolgárokétól, ukrán állampolgár esetén engedélyhez kötött a foglalkoztatás, míg kettős állampolgárság esetén (magyar-ukrán) megegyezik a magyar munkavállalókra vonatkozó szabályokkal a foglalkoztatásuk. Menekült státusz meglétekor a hiányszakmákban való elhelyezkedés esetén nem szükséges külön engedély a foglalkoztatás szempontjából.
A munkaerőhiány a járvány előtti adatokhoz képest nagyobb mértékben jelen van országunkban. Sem az exporttevékenységet, sem a tulajdonosi szerkezetet nézve nincsenek nagy különbségek, általános problémáról van szó. Ennek mérséklése a vállalatok számára nehéz és összetett feladat, szektoronként más módszer lehet eredményes.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.