A Miskolci Egyetem erőssége a műszaki innováció, a különböző tudományterületek együttműködésén alapuló sokoldalú kutatási képesség. A tudományos kutatóműhelyek széles körű ipari kapcsolataikra építve keresik a válaszokat a változó világ legnagyobb kihívásaira. A kutatási projektek témái között napjainkban így kiemelt helyen szerepelnek az energiaipari átállás, a másodlagos nyersanyagok újrahasznosítása, a természeti erőforrások, a megújuló energiák és a környezetvédelmi technológiák.
A kutatásfejlesztési tevékenység támogatására az egyetem külön szervezetet is létrehozott. A Korszerű Anyagok és Intelligens Technológiák Felsőoktatási Ipari Együttműködési Központ (www.fiek.uni-miskolc.hu) küldetése, hogy elősegítse a kutatószervezetek és a piaci szereplők közötti kapcsolatok hatékonyságát, közvetítse a technológiákat és kutatási eredményeket, továbbá összehangolja a vállalati partnerek által megfogalmazott műszaki-technológiai kihívásokat az egyetemi kutatóműhelyek tevékenységével. A szervezet saját kutatócsoportokkal is rendelkezik, amelyekben főállású kutatók dolgoznak mások mellett az ipari automatizálás, az épületenergetika, a hidrogéntechnológiák felhasználása, a molekuláris és mikrobiológia, valamint a poliuretán-technológiák szakterületén.
Az egyetemi campus lehetőséget biztosít akár a legszorosabb vállalati együttműködésekre is, azaz a cégek akár be is költözhetnek a miskolci Egyetemváros területére, ahol a kutatókkal jól felszerelt laborokban és műhelyekben tudnak együtt dolgozni.
Az átfogó kutatási programokra szakirányú képzések épülnek, amelyek az oktatást is magában foglaló partnerségre kínálnak lehetőséget. Példa lehet erre a másodlagos nyersanyagok körében hamarosan tömegesen megjelenő napelempanelek és a különböző típusú akkumulátorok újrahasznosításának a technológiai megoldásai, amelyekben számos előrehaladott kutatási terület és kapcsolódó szakirányú továbbképzés biztosítja az ipari szereplők felkészültségét a megjelenő kihívások eredményes kezelésére.
A Miskolci Egyetem Anyag- és Vegyészmérnöki Karának, Gépészmérnöki és Informatikai Karának, valamint a Műszaki Föld- és Környezettudományi Karának unikális kutatási és innovációs tevékenységét erősíti, hogy a műszaki szakterületek közvetlenül kapcsolódhatnak az universitas társadalomtudományi alkotóközösségeihez. Az együttműködés lehetősége a gazdaságtudományi, egészségtudományi és jogtudományi szakterületekkel további lehetőségeket kínálnak a teljes körű, komplex innovatív megoldások kidolgozására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.