Korábban megfellebezhetetlen tényként ragaszkodott hozzá mindenki, hogy épülő házának a bejárati ajtaja fából készüljön. Ennek nyilván egész sor oka volt. Egyrészt, az ember evolúciója során a fa megmunkálásában tökéletesedett a legtöbbet, mivel a természetben a fa megtalálható, ezért hozzáférhető és költséghatékony megoldás is volt.
Ezenkívül a mai napig fontos érvként jelenik meg a döntéshozatal során a tény, hogy a fa, mint természetes anyag a legszebben mutat az épületen, viszont ugyanakkor tudni kell, hogy ennek a megoldásnak is vannak korlátai. Elsősorban az időtállóság, hiszen a faajtó idővel megvetemedik, romlik a szigetelési hatékonysága, ezért le kell azt cserélni.
Ezeket a hiányosságokat pedig felerősítette az építőipar fejlődése és az olyan technológiai megoldások, amelyek kiküszöbölik ezeket a hiányosságokat. Így jelentek meg az ajtók, amelyek alapanyaga műanyag vagy fém volt, illetve nyert egyre nagyobb létjogosultságot a panelajtó.
A panelajtók egyre gyakoribb megoldásnak számítanak a családi házak és ipari objektumok kialakítása során egyaránt.
Ennek oka, hogy sikeresen ellensúlyozza azokat a hiányosságokat, amelyekkel a faajtók rendelkeznek, másrészt viszont többféle anyagból is készülhetnek, ami által tulajdonképpen egyfajta kompromisszumot is jelentenek a hagyományos és korszerű nyílászárók között.
Ismerjük meg a panelajtókat!
Nézzük közelebbről, mi is az a panelajtó, hogyan készül, milyen formában érhető el és milyen felhasználási lehetőségeink vannak. A legegyszerűbben megfogalmazva, ezek az ajtók több rétegből tevődnek össze, ennek köszönhetően masszívabb, időtállóbb és energiatakarékosabb megoldásnak minősülnek, mint a hagyományos, egyrétegű ajtók.
Az ajtókeretet és magát a belső részt is úgy alakítják ki, hogy a több réteget szorosan egymáshoz préselik és rögzítik. Ennek köszönhetően ezek az ajtók hatékonyabban tartják benn téli időszakban a meleget, remek hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek és ami nem mellékes, sokkal hosszabb ideig használhatók, mint a klasszikus nyílászárók.
Az ilyen jellegű ajtók a fentieken túl azért is praktikusak, mert többféle kivitelezésben is elérhetőek. Jellemzően 4 vagy 6 rétegből állnak össze, ami biztosítja ezeket a funkciókat. Emellett, érdemes még megemlíteni, hogy be- és kifelé nyíló formában is elérhetők.
Ahány ajtó, annyiféle kivitelezés
Ahogy már jeleztük, a panelajtó beszerzése kompromisszumot jelent a régi és új között, ugyanis ilyen módon egy korszerű bejárati ajtónk lesz, viszont, mivel a panelajtók többféle anyagból is készülhetnek, ezért akár a fa mellett is dönthetünk.
A fából készült ajtók a legrégebb óta ismert változatnak számítanak és a panelajtók is kezdetben ebből az anyagból készültek. Az ilyen ajtókhoz tömörebb fatípusokat használnak fel, ezáltal azok tömörebbek lesznek. A faajtók többféle stílusúak lehetnek, alkalmazkodva a ház kialakításához.
A másik gyakori típus az alumíniumból készült ajtó. Ezt az anyagot azért használják előszeretettel, mert egy könnyűfémről van szó. A panelajtók esetében nem különálló elemeket préselnek össze, hanem öntéssel készülnek. Ezek az ajtók beépített üveglapokkal is rendelkezhetnek.
Az acél tömörebb, nehezebb, mint az alumínium, ezáltal, ennek a felhasználásával tömörebb, masszívabb ajtók készülnek, amelyeket elsősorban bejárati ajtóként lehet felhasználni, beltéri megoldásként ritkábban látható. Az alumíniumhoz hasonlóan ezek is öntéssel készülnek.
A PVC-ből, vagy vinilből készült ajtók olcsóbb megoldást jelentenek. Mivel ez egy kevésbé masszív anyag, ezért az ilyen ajtókat inkább beltéri megoldásként használják. Egyik előnyük, hogy vízállóak, olcsóbbak, ugyanakkor kevésbé időtállóak, mint a fent felsorolt típusok.
Szintén egyre nagyobb teret hódítanak az olyan panelajtók, amelyek üvegszálas anyagból készülnek. Ezek is öntéssel készülnek, használhatók bel- és kültéri megoldásként is és tartós megoldásnak számítanak.
Népszerűek az MDF, azaz közepes sűrűségű farostlemezből készülő ajtók is, amelyeket elsősorban beltérben használnak, főként azért, mert a nedvesség károsíthatja őket.
Összefoglalva, a különböző anyagokból készülő panelajtók legfőbb előnyei a költséghatékonyság, az időtállóság és a kiváló szigetelési képesség. Ha ezek a tényezők fontosak az építkezés során, érdemes az ilyen kínálatban szétnézni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.