A porckorong-betegség (discopathia) a gerincoszlopban található porckorongok degenerációját jelenti, ami a porckorongok rugalmasságának és nedvességtartalmának elvesztésével jár. A discopathia súlyos fájdalmat és mozgáskorlátozottságot okozhat. Gerincmeszesedés (spondylosis) esetén a csigolyák és a csigolya közti ízületek kopnak, ami szintén jelentős fájdalommal és gerincmerevséggel járhat. Ezek az állapotok nemcsak az életminőséget rontják, hanem a gerinc stabilitását is veszélyeztetik, ami hosszú távon további problémákhoz vezethet.
„A porckorongbetegség leggyakoribb tünete a hát- vagy derékfájdalom, amely súlyos esetekben az alsó végtagok irányába sugározhat. A spondylosis során pedig a gerincoszlopban kialakuló kopások korlátozzák a mozgást és okoznak fájdalmat, különösen reggelente és hosszabb ülés után. Ezek az állapotok hosszú távon akár csigolyaelcsúszáshoz vagy gerinccsatorna-szűkülethez is vezethetnek” – avat be dr. Czigléczki Gábor, az endoszkópos gerincsebészet szakértője.
A csigolyaelcsúszás gyakori gerincbetegség, ami bármely életkorban, bármely gerincszakaszon előfordulhat, jelentős fájdalmat és mozgáskorlátozottságot okozva az érintettek számára. Az állapot degeneratív vagy traumás eredetű lehet, attól függően, hogy a háttérben kopásos elváltozások vagy egy váratlan sérülés áll.
„A csigolyaelcsúszás során a porckorongok és ízületek elvesztik tartó funkciójukat. Ez fájdalmat és instabilitást okozhat a gerincben, ami nemcsak a fizikai tevékenységeket nehezíti meg, hanem erős és krónikus derékfájdalmat, az alsó végtagok irányába sugárzó fájdalmat és zsibbadást okoz, és kezeletlenül akár tartós idegkárosodást is előidézhet. Ha a tünetes csigolyaelcsúszást nem kezelik, akkor az idegkárosodás visszafordíthatatlan mozgáskorlátozottsághoz vezethet, ami miatt akár a legegyszerűbb otthoni teendők, mint az ágyazás vagy a bevásárlás is óriási kihívást jelenthetnek” – mutat rá a csigolyaelcsúszás veszélyeire dr. Czigléczki Gábor.
A gerinccsatorna-szűkületet a gerinc különböző degeneratív (kopásos) elváltozásai okozzák, amelyek gyakran érintik a csigolyákat, kisízületeket, gerincszalagokat, gerincizmokat és akár a porckorongokat is. A főként középkorúakat és időseket érintő betegség sokáig észrevétlenül fejlődik. Az elváltozások a gerincoszlop megbomlott stabilitását eredményezik, melynek következtében többek között a gerincszalagok megvastagodása és a kisízületek megnagyobbodása szűkíti a teret a gerinccsatornában.
„Az idő előrehaladtával kialakuló, gerincet érintő kopások és meszesedések következtében kialakuló képletek szűkíthetik a gerinccsatornát, ami nyomást gyakorol az idegekre, jelentősen rontva a beteg állapotát. Az érintettek gyakran csak rövid távolságokat tudnak megtenni fájdalom nélkül, és olyan hétköznapi tevékenységek is, mint például egy könnyed séta, komoly nehézségeket okozhatnak a számukra. A korai felismerés és kezelés mindkét esetben kulcsfontosságú és elengedhetetlen a súlyosabb szövődmények megelőzése érdekében” – hangsúlyozza az endoszkópos gerincspecialista.
A gerincproblémák diagnosztizálása különféle képalkotó vizsgálatokkal történik, beleértve az MRI-t, a CT-t és a röntgent. A vizsgálatok lehetővé teszik a porckorongok állapotának és a meszesedések mértékének pontos meghatározását, ami elengedhetetlen a korrekt diagnózis felállításához és a megfelelő kezelési terv kidolgozásához. A csigolyaelcsúszás és a gerinccsatorna-szűkület kezelése többféle módon történhet, a konzervatív terápiáktól kezdve a műtéti beavatkozásig. A konzervatív kezelések közé tartozik a fizioterápia, gyógytorna, a gyógyszeres fájdalomcsillapítás és az életmódbeli változtatások. Súlyosabb esetekben műtéti beavatkozásra is szükség lehet, amire a két munkacsatornás endoszkópos gerincműtét jelenthet ideális megoldást, ami a hagyományos műtéti technikákkal ellentétben kisebb vágással, kisebb szöveti károsodással és kevesebb fájdalommal jár.
„A csigolyaelcsúszás és a gerinccsatorna-szűkület az esetek többségében műtéti ellátást igényel. Az endoszkópos gerincsebészet egyik előnye, hogy minimálisan invazív eljárásokkal pontosan tudjuk azonosítani és kezelni a problémás területeket. Ez a módszer lehetővé teszi számunkra, hogy precízen és kíméletesen végezzük el a szükséges beavatkozásokat, minimalizálva a szöveti károsodást és a felépülési időt, ami különösen előnyös a gerinc instabilitását okozó elváltozások kezelésében” – hangsúlyozza dr. Czigléczki Gábor, az Endoszkópos Gerincközpont vezetője.
A gerincbetegségek komoly kihívást jelenthetnek az érintettek számára, de a modern orvosi technológiák és a megfelelő kezelési módszerek jelentős segítséget nyújtanak a tünetek enyhítésében és a mozgásképesség visszanyerésében. A gerincproblémák korai felismerése és a megfelelő diagnózis felállítása elengedhetetlen a sikeres kezeléshez. Ebben nyújt segítséget dr. Czigléczki Gábor ingyenesen letölthető videós oktatóanyaga, amely bemutatja a legmodernebb képalkotó technológiák szerepét a gerincbetegségek diagnosztizálásában és kezelésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.