Rekordmennyiségű, 230,5 ezer négyzetméternyi új irodaterülettel gyarapodott tavaly a budapesti modern állomány, amely év végére több mint 3,6 millió négyzetméternyi A és B kategóriás épületet ölelt fel. A rendkívül erőteljes kereslet hatására a piacra zúduló, 2009 óta a legnagyobb mennyiségnek számító irodaterület nyomán sem ugrott meg a mindössze 7,3 százalékos kihasználatlansági ráta. A Robertson Hungary Kft. által a Világgazdasággal közölt éves ingatlanpiaci jelentés rámutat:
a valaha mért legjobb eredménynek számító éves nettó bérbeadási volumen hatására az üres irodaterületek aránya rekordmélységbe süllyedt.
Az éves bruttó kereslet 2018-ban 535,5 négyzetméter volt, ami 13 százalékos növekedés az előző évhez képest. A tavalyi fejlesztések 78 százaléka előbérleti szerződéssel rendelkezett az átadás időpontjában, az idén elkészülők 38 százalékára, a 2020-as átadással vártak 29 százalékára kötöttek már előbérleti megállapodást. A legerősebb bérlői aktivitás továbbra is a Váci úti folyosón érzékelhető, ahol tavaly már a bérbeadások 40 százaléka realizálódott a korábbi 29 százalék után. Az A kategóriás irodaházakban négyzetméterenként 13–25 euró a bérleti díj, a B kategóriában átlagosan 30 százalékkal alacsonyabb.
A budapesti bevásárlóközpont-állomány 2013 óta nem bővült, ám elkezdődött az első generációs központok felújítása. A plázastop alól mindössze a most épülő Etele Plaza kapott felmentést, de két új egységgel bővülhet a kereskedelmi ingatlanok állománya Soroksáron és Solymáron az Auchan mellett. A 2,1 millió négyzetméteres, 91 százalékban logisztikai parkokban található ingatlanállományból a tavalyi bővülés 127 ezer négyzetméter volt, és további 107 ezer négyzetméter épül. Az éves kereslet 55 százaléka szerződéshosszabbítás volt, a tranzakciókban átlagosan 3,3 ezer négyzetméter szerepelt. A Robertson Hungary prognózisa szerint a minőségi területek hiánya és a spekulatív fejlesztések alacsony száma miatt további áremelkedés várható a szektorban. A hotelfejlesztési kedv is rohamosan nő, a tavaly átadott tíz új szálloda után 2019–2020-ban harminc újabb készülhet el. Trendszerű jelenség az üzleti- és a konferenciahotel-fejlesztések térnyerése – jelzi az összefoglaló.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.