BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Városokat is érint a falusi a CSOK

A május 13-án kihirdetett kormányrendelet értelmében július 1-jétől elérhető falusi CSOK bevezetése tovább növelheti a kistelepüléseken kötött ingatlanpiaci tranzakciók arányát. A név azonban megtévesztő lehet, hiszen az érintett 2486 helység között 89 város is szerepel. Az OTP Ingatlanpont összegyűjtött néhány olyan települést, amelyek az állami támogatás mellett más infrastrukturális beruházások, vagy jó elhelyezkedésük miatt kifejezetten vonzó célpontok lehetnek.

A nemrég megjelent 109/2019. (V. 13.) kormányrendelet szerint 2486 település van ma Magyarországon, ahol július 1-jétől igényelhető használt lakás vásárlásához és bővítéséhez a kibővített családi otthonteremtési kedvezmény, vagyis a falusi CSOK.

Tévedés azonban azt hinni, hogy ezek közül mindegyik rosszul megközelíthető zsákfalu; számos kiváló infrastruktúrával, közlekedéssel és jó elhelyezkedéssel rendelkező település, sőt, város is található a listán

- hívja fel a figyelmet az OTP Ingatlanpont közleményében.

Hozzáteszik: talán meglepő lehet, de a Balaton déli partjának kedvelt városa, Fonyód, az északin pedig Balatonkenese is a rendelkezés hatálya alá tartozik, vagyis, ha valaki egy Balaton-parti városba költözne, annak sem kell lemondania a kibővített állami támogatásról. Nem ezeken a településeken a legmagasabbak az ingatlanárak, az összes helység közül Tihanyban a legdrágábbak a lakóingatlanok, majdnem 380 ezer forintba kerül egy átlagos négyzetméter, amely meghaladja a legolcsóbb budapesti kerületekét is.

Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője szerint azonban nem biztos, hogy a balatoni települések lesznek a legvonzóbbak.

Igaz, hogy számos Balaton-parti település szerepel a listán, sőt a TOP 20 legdrágább település közül 14 is itt található, azonban inkább azok a jó közlekedéssel és egyéb infrastruktúrával rendelkező területek lehetnek a legnépszerűbbek, amelyek nagyvárosok közelében helyezkednek el

– fogalmazott Valkó Dávid. Az OTP Ingatlanpont várakozásai alapján a következő települések jó eséllyel lehetnek kiemelten népszerűek a falusi CSOK igénylők körében:

Sződ, Pest megye

Sződ Göd közvetlen szomszédja, ami a Duna bal partjának legdrágább és egyben egyik legnépszerűbb agglomerációs települése. Mind az elhelyezkedés, mind a közlekedés jól megoldott, a nemrég felújított Budapest–Vác vasútvonalon saját állomása van a településnek, illetve a folyamatos felújítás és korszerűsítés alatt álló M2-es autópálya is játszva elérhető innen.

Igaz, hogy egy átlagos négyzetméter nem olcsó, és csak az elmúlt egy év alatt harmadával drágult, de még mindig 280 ezer forint alatt van.

Tök – Perbál, Pest megye

A két szomszédos budai agglomerációs település igen népszerű lehet a vásárlók körében falusias jellege, a borospincék hangulata, valamint elhelyezkedése miatt. Igaz, hogy jelenleg a közlekedés nem a legjobb, de ha az M0-ás körgyűrű nyugati szakasza is megépül, sokkal gyorsabban megközelíthető lesz a főváros.

Mindkét település ingatlanpiaca felfutóban van, az átlagos négyzetméterárak 2018-ban több mint harmadukkal drágulva, 220 ezer forint környékére emelkedtek.

Gönyű, Győr-Moson-Sopron megye

A Duna-parti település csupán 15 kilométerre fekszik Győrtől, ingatlanárai mégis eltörpülnek a megyeszékhelyé mellett: átlagosan felébe, 160 ezer forintba kerül egy négyzetméter.

A Duna közelsége, és a kedvező elhelyezkedés miatt tökéletes célpontja lehet egy győri nagycsaládnak.

Nyárlőrinc, Bács-Kiskun megye

Nyárlőrinc Kecskeméttől 15 kilométerre helyezkedik el, autóval és vonattal egyaránt 20 perc alatt érhető el a megyeszékhely. Az átlagos négyzetméterár csak 100 ezer forint körül van, ami

a harmadát sem éri el a kecskeméti árszintnek, így remek választás lehet az ingázó családok számára.

Maroslele, Csongrád megye

Maroslele a Szeged–Hódmezővásárhely–Makó háromszög közepén fekszik, 15-20 percre a városoktól. A település tárt karokkal várja a betelepülőket, a hamarosan elérhető falusi CSOK mellett saját támogatási programmal is rendelkeznek. Minden lehetséges támogatást igénybe véve, akár minimális önrésszel is vásárolható használt ingatlan, hiszen egy négyzetméter átlagos ára még a 70 ezer forintot sem éri el.

A rendezett falukép, a remek elhelyezkedés és az önkormányzati programok már fel is keltették az érdeklődést, így 2017-ről 2018-ra közel 50%-kal nőttel az ingatlanárak.

Szabadbattyán, Fejér megye

Szabadbattyán csupán 10 kilométerre található Székesfehérvártól, és remek közúti, valamint vasúti közlekedéssel rendelkezik, önálló felhajtót is kapott az M7-es autópályára.

Az ingatlanárak nem olyan alacsonyak, nagyjából 150 ezer forintba kerül egy négyzetméter, de ez még mindig csak fele a fehérvári áraknak.

Modern lakóházak Tihanyban
Fotó: MTI

Sáránd, Hajdú-Bihar megye

Sáránd a 100 ezer forint alatti négyzetméterárakat felmutató települések sorát gyarapítja 90 ezer forintos átlagárával.

15 kilométerre fekszik Debrecentől, ami vasúti és közúti közlekedéssel is 20 percen belül elérhető.

+1 Nagyvázsony, Veszprém megye

Ugyan Nagyvázsony már 25 kilométerre fekszik a megyeszékhelytől, Veszprémtől, így a bejutás is nehézkesebb, azonban

az átlagos négyzetméterárak nem érik el a 130 ezer forintot sem.

Aki ide költözik, egyszerre élvezheti a Balaton és a nagyváros közelségét, illetve a Balaton-felvidék különleges hangulatát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.