BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Országszerte toporog az ingatlanpiac

A vevők száma nyár óta kisebb, de a keresleti igény folyamatos.

Az ingatlanbazar.hu által megkérdezett szakértők szerint egyáltalán nincs pánikhangulat az ingatlanpiacon, „egészséges” árkorrekció kezdődött el.

Az elmúlt négy évben az újpesti panelok ára megduplázódott, azonban az eszement drágulás 2019 második felében megtorpant. Ennek okai nagyjából mindenki előtt ismertek:

a nagy haszonnal kecsegtető államkötvények és a befektetői réteg kivonulása az ingatlanbizniszből.

„Eddig a legtöbb befektető értelemszerűen a belvárosban gondolkodott, gombamód szaporodtak a csillagászati árú, frissen felújított lakások. Ám az egymillió forint fölötti négyzetméterárakat 2019-ben már nem tudták megfizettetni a vevőkkel. Értékesítés szempontjából a legnagyobb visszaesés éppen ezért a főváros belső kerületeiben érzékelhető. Részben azért is, mert itt a rövid távú üzemeltetés lehetősége már gyakorlatilag kizárt” – mondja az ingatlanbazar.hu-nak Szijjártó Tamás, a CDC Ingatlan irodák ingatlanszakértője.

Egy 1,5 szobás, felújított panelért most 28-30 milliót kér el a tulajdonos. Törvényszerű, hogy az árak normalizálódjanak. A szakember azt látja, hogy a növekvő kínálat ellenére sem jellemző még az árcsökkenés, persze alkuképesen könnyebben kelnek el a lakások. A jövőben mindenképpen elindulnak lefelé az árak, ám a budapesti prémiumkategóriás szegmensben további drágulás várható.

Míg belvárosi téglalakás fél éve 800 ezer forintos négyzetméterár alatt nem volt, most már 600 ezer forint fölötti árakkal is gyakran találkozni. A 14. kerületben 3 szobás, újszerű lakások már 45-50 millió forinttól elérhetőek.

Magyarországon európai viszonylatban is nagy volt az ingatlanpiaci drágulás 2014 és 2019 között,

Debrecenben közel 68 százalékos.

Az elmúlt időszak árait befolyásoló tényezők közül a bérek növekedése, a jelzáloghitelezés lehetőségeinek bővülése és az állam által adott családpolitikai, pénzügyi, adóügyi kedvezmények gyakorolták a legnagyobb hatást a piacra.

Veszprémben ugyancsak megnőtt a kínálati oldal: míg 2017 végén az egyik országos, mérvadó ingatlanos internetportálon 200 eladó lakás mutogatta magát, addig 2019 végén már a 700-at is meghaladta a számuk. Mára sem sokkal kevesebb az eladó lakások száma Veszprémben, pedig az árak csökkennek.

1,5-2 évvel ezelőtt egy kétszobás veszprémi panel akár 22 millióért is elkelt. Tavaly tavasszal már 18 millió körüli összegért lehetett megvásárolni. Jelenleg ugyanez a kategória kis szerencsével már 15-16 millió Ft-ért is megvásárolható, de azért zömében a kínálati ár 18-20 millió Ft körül van. A Nívó Ingatlanforgalmi Szakértői Iroda tapasztalata szerint a kínálati árhoz képest 5–15 százalékos alkuval lehet számolni. A panelgarzonok ára 15 millió alá esett. Az albérleti árak ugyanezt a lassú csökkenést mutatták az elmúlt évben:

a nem ritka 120 ezerről 100 ezerre esett a havi bérleti díj, most 80 ezerért is van kiadó 1,5-2 szobás panellakás.

Fotó: MTI/Róka László

A panellakások piaca Győrben is lassult. „A jó helyen lévő, 53 m2-es lakásokat 2019 első felében még 400 ezer forintos négyzetméteráron értékesítettük, ám az év végére csökkent az érdeklődés, most ezt a típust átlagosan 350 ezer forintért kaphatja meg a vevő. Vagyis ami 20 millió fölött volt, az most 18-19 millióba kerül” – mondta Maszlavér Mónika, a Duna House győri irodavezetője, hozzátéve, jelenleg kevés van belőle, de jól eladható a nappalis + 2 szobás, hallos panel.

Pécset a kertvárosi panel a legolcsóbb, az Urán városrészbeli, a belvárosi már drágább. A 1,5 szobás, felújított lakások a legkeresettebbek. A jó állapotú átlagára 300 ezer forint négyzetméterenként.

A téglalakás az Urán városrészben a legolcsóbb, itt a felújítottat 320-330 ezer forintos négyzetméteráron hirdetik. A közepes állapotú 300 ezer alatt van.

Ajtai Richárd szegedi ingatlanszakértő szerint a stagnálás, a kis mértékű árcsökkenés idén is folytatódni fog Szegeden. A szükségszerű árkorrekció véleménye szerint 10 százaléknál nagyobb árcsökkenést nem fog hozni, és ez az albérleti díjakra is kihat.

Az elmúlt 3 évben évente átlagosan 1000 panel-, és 1500 téglalakást értékesítettek Szegeden. A legkeresettebbek a jó állapotú vagy felújított, használt, 40–60 négyzetméteres lakások.

A felújított panellakás átlagára jelenleg 330–350 ezer forint/négyzetméter. Ajtai Richárd tájékoztatása szerint a téglalakások ára ennél magasabb: 375–425 ezer forint között mozog. Ez persze függ a belváros közelségétől, a körúthoz viszonyított elhelyezkedéstől, illetve a társasház korától, állapotától.

Az albérletpiacon állományfrissülés indult el: a régebbi lakások nagy részét felújították, és magasabb áron adják bérbe. Az egyetemközeli vagy a villamosvonal-menti társasházak lakásai továbbra is keresettek – ezt igazolják az ingatlanbazar.hu oldal kattintásai is. Míg pár évvel ezelőtt egy 55 négyzetméter lakást négyzetméterenként 70–80 ezer forintért is lehetett találni, ma már a felújított lakásokat 110–120 ezer forintos négyzetméterár alatt nem lehet kapni. A minden igényt kielégítő, új építésű lakások bérleti díjai pedig 140–170 ezer forint között is mozoghatnak.

Jelenleg a debreceni ingatlanpiac bizakodó, hirtelen, nagy árcsökkenést semmi nem indokol. Némi árkorrekció és stagnálás már tapasztalható a kereslet és a kínálat változásaitól függően, de mindezt nagyban befolyásolják a gazdasági környezet és az állami ösztönzők változásai. A vevők száma nyár óta kisebb, de a keresleti igény folyamatos. A vevők dolgát nehezíti, hogy az elmúlt években a frekventáltabb területeken nagy számban vásárolt használt és új ingatlanok árai még mindig sok helyen magasak.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.