BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem gondolná milyen hatással van az ingatlanpiacra a koronavírus

Az elmúlt hetekben a szakértők előzetes várakozásával ellentétben fellendült az ingatlanpiac. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint a jelenségre az lehet a magyarázat, hogy a médiában megjelenő hírek szerint a koronavírus terjedése miatti befektetői aggodalom rányomja bélyegét a tőzsdékre is, így az emberek biztonságosabbnak látják most ingatlanba fektetni a pénzüket. Mint mondta, az árak tekintetében egyelőre nem érzékelhető jelentős elmozdulás, de ha esetlegesen járvány törne ki Magyarországon, az hatással lenne a piacra.

Január elején érezhetően csökkentek az árak, de februártól már arra számítottak az ingatlanosok, hogy a reálbérek alakulásával szinkronba kerül a piac, kiugró emelkedést vagy visszaesést az árak és a kereslet tekintetében sem vártak. Ezzel szemben az utóbbi hetek tapasztalatai alapján nagyot erősödött az ingatlanpiac, amiben hatalmas szerepet játszhat az Európában is egyre több fertőzést okozó koronavírus – derül ki a a GDN Ingatlanhálózat elemzéséből.

Gadanecz Zoltán, a vállalat alapító-tulajdonosa a fejleményekre reagálva arról beszélt, mivel más gazdasági tényezővel nem indokolható a piac fellendülése,

szinte biztosan a koronavírus gazdaságra gyakorolt hatása indikálta az aktivitás növekedését.

„Az utóbbi két-három hétben az előrejelzésekkel szemben megnőtt a kereslet az ingatlanpiacon, és ez a változás már számszerűen is érzékelhetővé vált. Ez azzal magyarázható, hogy a koronavírus európai és magyarországi megjelenésével az emberek bizonytalanok a tőzsdei hangulat miatt, és a megtakarításukat inkább ingatlanba fektetik, mert ezt tartják megbízhatóbbnak a jelenleg kialakult helyzetben” – fogalmazott a szakértő.

A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa azt is hozzátette, hogy bár pánikhangulat még nincs a beruházók körében, de aggódnak amiatt, hogy ha városokat kellene lezárni, településrészeket kellene karanténba helyezni, akkor megakadhatnának a folyamatban lévő építkezések.

Fotó: Dunántúli Napló/Löffler Péter

„A koronavírus fizikai akadályokat itthon egyelőre még nem állított a beruházók elé, de járvány kitörése esetén komoly problémákat szülne az ingatlanpiacon, nemcsak az alapanyagok beszerzésében, de a konkrét kivitelezési munkálatokban is. Ha karantént rendelnének el egy városban, akkor értelemszerűen a helyi építkezések is leállnának, és úgy képtelenség lenne tartani a határidőket. Szerencsére ez a veszély jelen pillanatban nem áll fent Magyarországon, de a piaci szereplők minden eshetőségre felkészülnek” – tette hozzá.

Gadanecz Zoltán arról is beszélt, a koronavírus mostanáig nem mozgatta meg az ingatlanárakat,

de ha a betegség terjedését nem sikerül megállítani és hónapok múlva is veszélyt jelent a lakosságra, akkor annak érzékelhető gazdasági hatásai lesznek.

Korábban többször is hangsúlyoztam, hogy a magyar gazdaságot csak egy külső tényező tudja majd hanyatlásnak indítani. Nem tudtuk mi lesz az, arra pláne nem gondolt senki, hogy egy vírus okozza majd mindezt. Most még megbecsülhetetlen, hogy konkrétan milyen károkkal járhat, de az már biztos, hogy a világgazdasági növekedést megakasztja

– zárta szavait.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.