A koronavírus megjelenése előtt Magyarországon – és kifejezetten a fővárosban – érzékelhető számban voltak jelen francia, spanyol, olasz, angol magánszemélyek, akik ingatlanba fektettek be, de lehetne mellettük említeni akár az oroszokat és a kínaiakat is. A külföldiek jellemzően lakóingatlanokat kerestek a magyar piacon.
Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, a járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedések – és kifejezetten a határzár – azt eredményezte, hogy a külföldiek egyik napról a másikra már nem akartak vagy nem tudtak Budapesten ingatlant venni.
Amikor a koronavírus jött, az egyfajta kiütés volt, egyszerre érte több pofon az ingatlanpiacot. A kereslet tavaly március környékén 80 százalékos visszaesést mutatott, majd egy szép lassú felívelés volt érzékelhető, de ez inkább a magyar vásárlóknak volt köszönhető, mintsem a külföldieknek. Utóbbiak a mai napig csak elenyésző számban vesznek befektetési céllal ingatlant hazánkban
– számolt be az elmúlt egy év tapasztalatairól a szakértő.
Gadanecz Zoltán hozzátette, új vevőkről már egyáltalán nem lehet beszélni, a régi tulajdonosok közül pedig sokan pénzzé tették a krízisben az ingatlanjaikat.
A szakember emlékeztetett, 2006-2007 táján az is elterjedt volt, hogy alaprajzról, látatlanban, esetenként az országot meg sem látogatva vettek külföldiek lakásokat Budapesten. Ezt a lehetőséget főként a britek aknázták ki. Akkor kiforrott módszerek voltak erre, de a vakon vásárlásra ma már nincs igény, és ezt a koronavírus sem tudta visszahozni.
Másfél évtizeddel ezelőtt a befektetők többsége nem realizált igazán nagy nyereséget az ingatlanján, 5–8 éves távlaton belül értékesítették is a tulajdonukat. Mivel jött a pénzügyi válság, már nem volt jó üzlet, és erre a mai napig emlékeznek, visszafogottabb a befektetési kedv a külföldiek esetében
– magyarázta a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa.
Hozzáfűzte azt is, 2021-ben azok a külföldiek vesznek inkább lakást nálunk, akiknek Magyarországon él a családjuk, vagy rokonuk telepedett le itt, és képben vannak a helyi viszonyokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.