BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ingatlanvásárlók háromnegyede tud alkudni az árból

A befejezett tranzakciók mindössze ötöde zárul a meghirdetett áron. Az ingatlanpiac is mozgalmas évet tudhat maga mögött 2022-ben.

Az első negyedév kereslethangsúlyos ingatlanpiacán a legjobb ingatlanokra már sok esetben licitáltak a vásárlók, azonban az év során átalakult szegmensre napjainkban már inkább az alku és egyes helyeken már a hirdetési árak csökkentése is jellemző – számolt be róla a Duna House legfrissebb elemzése.

ingatlan, vétel, alku
Az ingatlanvásárlók háromnegyede tud alkudni az árból.
Fotó: Shutterstock

A felmérésből kiderült, hogy a tranzakciók csupán ötöde zárult az eladó által meghirdetett áron, a vevők az adásvételek 75 százalékban kapnak lehetőséget az alkudozásra.

Az ingatlanpiacon az elmúlt éveket a fokozatosan erősödő kereslet jellemezte, ami az otthonteremtési támogatások teljes palettájának elérhetősége miatt nem annyira meglepő. Azonban az idei év eseményeinek hatására ez fokozatosan csökkent, és a keresletiből a kínálati piac irányába mozdult el a szegment.

Régiótól és ingatlantípustól függetlenül egyelőre elmaradt a sokak által várt kiugró árcsökkenés, azonban a lassuló intenzitásnak köszönhetően megállt az árak emelkedése

és kezdetét vette a korrekció az ingatlanpiacon.

Felértékelődtek az igazán jó ajánlatok az egyre bővülő kínálatban, amelyekért még a kedvezőtlenebb piaci körülmények között is megvívnak a vevők.

A Duna House közvetítőinek segítségével 2022-ben értékesített lakóingatlanok 5 százaléka kelt el a hirdetésben szereplő árnál magasabban, míg az első negyedéves elemzés alapján ez az arány csupán 4,2 százalék volt

– ismertette Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.

Hozzátette, hogy főként a befektetési céllal vásárlók versengenek, jellemzően a kiváló és jó állapotú ingatlanokért, amelyekért átlagosan 4 százalékot kínálnak a hirdetési áron felül.

Az ingatlanközvetítő szerint az idei legnagyobb értékű licit 35 millió forinttal többet hozott az eladónak, mint amennyiért eredetileg meghirdette a lakását.

Arányait tekintve viszont az idei év rekordja egy 31,2 százalékos licit megvalósulása volt.

A legfrissebb Duna House Barométer alapján idén novemberben irányárváltozást a házgyári lakások esetében csak a nyugati országrész panellakásainál (3 százalék) mutattak a számok, az alku mértéke a fővárosi és kelet-magyarországi paneleknél 2 százalék, nyugaton a vevők mozgástere egy százalékponttal nagyobb.

A budapesti belvárosban a tulajdonosok 4 százalékot engedtek az alku során a használt téglaépítésűek árából, ugyanakkor a hirdetési áron továbbra is csak minimálisan (2 százalék) változtattak. A budai téglalakásoknál 1 százalékos irányárváltozás mellett az előző hónaphoz képest 2 százalékponttal, 3 százalékra csökkent az alku mértéke, míg a pesti oldalon a végső árból 4 százalék volt a mozgástér, a hirdetési időszak során az irányáron 3 százalékot enyhítettek.

Országos tekintetben Kelet-Magyarországon volt a legjelentősebb mind az alku, mind pedig az irányár változásának mértéke.

A végső árból a keleti régió eladói 8 százalékot engedtek, miközben már a hirdetés során 4 százalékkal csökkentették az irányárat. Nyugaton a hirdetésiár 3 százalékos változása mellett a tulajdonosok további 7 százalékot hajlandók még engedni az eladási árból az alku során.

„Az ingatlanok energetikai korszerűsége és az alacsony fenntartási költségek fontossága az év második felében annyira felértékelődött, hogy a korszerűtlenebb ingatlanok tulajdonosainak a sikeres értékesítés érdekében mindinkább bele kell kalkulálniuk az elengedhetetlen átalakítások költségét a hirdetési árba, vagy kénytelenek rugalmasabbnak lenni az alkufolyamat során. A kereslet a modern, energiatakarékos és a rezsivédett ingatlanok felé tolódik, így ezen ingatlantípusok értékesítése egyszerűbbnek tűnhet a változás alatt álló ingatlanpiacon is, a későbbi kellemetlenségek elkerülése érdekében azonban mind az eladók, mind a vevők számára ajánlott a szakértői segítség elfogadása” – mutatta be az ingatlanpiacon tapasztalható trendeket Benedikt Károly.

Visszazuhant a kereslet, helyzetbe kerültek a vevők – felemás évet zárt a lakáspiac 2022-ben

Éves átlagban idén is drágultak a négyzetméterárak Magyarországon, de ősszel megtorpant az emelkedés. A kereslet drasztikus visszaesésével jobb helyzetbe kerülnek a vevők, az eladóknak pedig alkalmazkodniuk kell.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.