Ezrek tüntettek több portugál városban is megfizethető lakhatást követelve, miután az emelkedő lakásárak és bérleti díjak egyre többek számára jelentenek egyre nagyobb problémát.
A tüntetők tábláin olyan jelszavak szerepeltek, mint hogy „A környékünk nem a te üzleted”, vagy épp azt vetették fel, hogy dönteniük kell a lakhatás és az evés között. Ahogy oly sok más, turisták által kedvelt területen , úgy Portugáliában is fontos szerepet játszik a lakhatási válságban az Airbnb és más hasonló, rövid távú lakáskiadás terjedése, de a probléma gyökerét a megfizethető otthonok krónikus hiánya jelenti.
A lakhatási jogokért küzdő szervezetek szerint a válság krónikus és strukturális, tehát régóta, rendszerszinten fennálló jelenség, amin egy-egy bejelentés keveset segít.
A lakáshiány évek óta jelen van az országban, amit tovább nehezít az is, hogy a kormány adókedvezményekkel igyekezett minél több befektetést az országba csábítani. Luís Montenegro miniszterelnök jobbközép kormánya egy 2 milliárd eurós csomagot jelentett be, amelynek keretében 2030-ig 33 ezer lakás épülhet, ám a tüntetőknek vannak kétségeik azzal kapcsolatban, hogy ez mire lesz elegendő – derül ki az Euronews tudósításából.
A helyzet súlyosságát jelzi az is, hogy
a lakbérek 2015 és 2021 között 112 százalékot ugrottak az országban.
2017 és 2023 között pedig évente átlagosan 9,7 százalékos drágulás volt tapasztalható a portugál ingatlanpiacon.
A portugál aranyvízumprogram is ingatlanvásárláshoz kötötte a letelepedési engedélyek kiadását. Mindeközben az egyik legszegényebb nyugat-európai országnak számító Portugáliában a dolgozók valamivel több mint fele havi 1000 eurót sem keresett a 2022-es adatok szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.