BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Corvinus és a mesterséges intelligencia is segít a befektetésben

A demográfiai adatok nagyon is hatással vannak a befektetési hajlandóságra és szokásokra azon tanulmány szerint, amelynek egyik szerzője a Corvinus oktatója, Kő Andrea. Minderre alapozva az egyetemen ki is dolgoztak egy rendszert, amely háromféle befektetési embertípust azonosított, és segíthet a jövőbeni döntéseknél.

Mielőtt szerda este kihirdetnék az idei felvételi ponthatárokat, a Budapesti Corvinus Egyetem nemcsak érdekes tanulmánnyal, hanem befektetéssegítő modellel is jelentkezett.

Businessman,Work,With,Ai,For,Economy,Analysis,Financial,Result,By
Szépen elkülöníthetők a befektetési profilok a demográfiai adatok alapján.
Fotó: Shutterstock

A munka alapja egy háromszerzős tanulmány, amelyet a Journal of Big Data folyóiratban jelentettek meg. Magyar részről a Corvinus kutatója, Kő Andrea vett részt a projektben, amelyben Asefeh Asemivel és Adeleh Asemivel közösen arra jutottak: 

a demográfiai adatok kimutatható hatással vannak a befektetési hajlandóságra és szokásokra, majd a mesterséges intelligencia segítségével létrehoztak egy ajánlórendszert.

Háromféle ember létezik

Egy 2019-ben kezdett, 1542 fős kérdőíven alapulnak a megállapítások. 

A minta vizsgálta a demográfiai adatokat, úgymint:

  • életkor
  • nem
  • foglalkozás
  • iskolai végzettség
  • lakóhely és jövedelmi szint,

továbbá a személyiségjegyeket, a digitális megoldásokra való nyitottságot, pénzügyi helyzetet (megtakarításokat) és jövőbeni terveket, illetve hogy a válaszadó mennyire van tudatában a lehetséges kockázatoknak. 

Mindezen tételek összegzése alapján jött létre a Corvinus befektetésajánló-rendszere, amely a gépi tanulást, valamint az úgynevezett fuzzy logikát (amely az életlen halmazokat is kezelni képes) ötvözte a szakértői véleményekkel.

A rendszer háromféle befektetői típust különített el, a vezérfonal ismét a demográfiai adatcsoport volt:

  • „Tőzsdétől idegenkedők”: jellemzően állampapírokat, befektetési alapokat és részvényeket vásárolnak, de államkötvényeket általában nem. Ide tartoznak például a posztgraduális végzettségű és az alacsonyabb vezetői állásokban dolgozó potenciális befektetők. 
  • „Mindenevők”: jellemzően a 45 év körüli, illetve a Budapesten kívül élő, havi 300 ezer forint körül kereső válaszadók.
  • „Befektetési alapokat mellőzők”: az előző csoporthoz hasonlóan a legkedveltebb befektetési eszközeik a tőzsdén jegyzett részvények, az önkéntes nyugdíjpénztárak és állampapírok. Ide tartoznak az 500 ezer forintot meghaladó havi jövedelműek, valamint az alacsonyabb vezetői állást betöltő, főiskolai vagy egyetemi végzettségű válaszadók.

Az elsővel szemben a második és harmadik csoportra jellemző, hogy az elmúlt három évben vállalkoztak tőzsdei befektetésre, és követik is a részvények teljesítményét.

Akkor is működik, ha részben hibás

A készítők szerint a modell egyéneknek, befektetési társaságoknak és alapkezelőknek egyaránt hasznos lehet a döntések tervezésekor.

Ai(artificial,Intelligence),And,Financial,Technology,Concept.robot,Hand,Stacking,Pile,Of
A mesterséges intelligencia már a tudományalapú befektetésben is segít.
Fotó: Shutterstock

Modellünkkel bebizonyosodott, hogy a különböző demográfiai tényezők befolyásolhatják az egyén befektetési preferenciáit és ajánlásait, a jövedelem növekedésével például arányaiban egyre kevesebb nő válik befektetővé

– mondta Kő Andrea, a Corvinus kutatója. 

Hozzátette: a Corvinuson kidolgozott új ajánlórendszer abban is egyedülálló, hogy felhasználja a befektetők és a szakértők visszajelzéseit, így sokkal pontosabb és relevánsabb ajánlatokat tud tenni, ezáltal a rendszer továbbfejleszthető. A modell arra is képes, hogy részben hibás vagy hiányos adatok alapján működjön.

A gazdálkodás szak a legmenőbb

Miként az intézmény emlékeztetett: a Corvinus rendszeresen ér el előkelő helyezést a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban, 

gazdálkodási és menedzsment képzésével a régió első helyezettje lett az Eduniversal 2019-es rangsorában, 

vezetés és szervezés mesterképzésével pedig évről évre a világ száz legjobb üzleti iskolája között szerepel a Financial Times által 2005 óta vezetett Masters in Management rangsorában.

Tavaly egyébként a hazai felvételiken a Corvinus nemzetközi gazdálkodás szakának angol nyelvű oktatása vitte el a pálmát, oda a maximális 500-ból 478 pont kellett a bekerüléshez, idén pedig az összes intézményt figyelembe véve az említett gazdálkodás és menedzsment a legkedveltebb szak, erre 14 375-en jelentkeztek.

Emellett a Corvinus az Erasmus-programot övező bizonytalanság dacára is támogatja a külföldi diákcsereprogramot, viszont már csak egy hétig lesz Takáts Előd a rektora, miután július 31-i hatállyal lemondott tisztségéről.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.