Mielőtt szerda este kihirdetnék az idei felvételi ponthatárokat, a Budapesti Corvinus Egyetem nemcsak érdekes tanulmánnyal, hanem befektetéssegítő modellel is jelentkezett.
A munka alapja egy háromszerzős tanulmány, amelyet a Journal of Big Data folyóiratban jelentettek meg. Magyar részről a Corvinus kutatója, Kő Andrea vett részt a projektben, amelyben Asefeh Asemivel és Adeleh Asemivel közösen arra jutottak:
a demográfiai adatok kimutatható hatással vannak a befektetési hajlandóságra és szokásokra, majd a mesterséges intelligencia segítségével létrehoztak egy ajánlórendszert.
Egy 2019-ben kezdett, 1542 fős kérdőíven alapulnak a megállapítások.
A minta vizsgálta a demográfiai adatokat, úgymint:
továbbá a személyiségjegyeket, a digitális megoldásokra való nyitottságot, pénzügyi helyzetet (megtakarításokat) és jövőbeni terveket, illetve hogy a válaszadó mennyire van tudatában a lehetséges kockázatoknak.
Mindezen tételek összegzése alapján jött létre a Corvinus befektetésajánló-rendszere, amely a gépi tanulást, valamint az úgynevezett fuzzy logikát (amely az életlen halmazokat is kezelni képes) ötvözte a szakértői véleményekkel.
A rendszer háromféle befektetői típust különített el, a vezérfonal ismét a demográfiai adatcsoport volt:
Az elsővel szemben a második és harmadik csoportra jellemző, hogy az elmúlt három évben vállalkoztak tőzsdei befektetésre, és követik is a részvények teljesítményét.
A készítők szerint a modell egyéneknek, befektetési társaságoknak és alapkezelőknek egyaránt hasznos lehet a döntések tervezésekor.
Modellünkkel bebizonyosodott, hogy a különböző demográfiai tényezők befolyásolhatják az egyén befektetési preferenciáit és ajánlásait, a jövedelem növekedésével például arányaiban egyre kevesebb nő válik befektetővé
– mondta Kő Andrea, a Corvinus kutatója.
Hozzátette: a Corvinuson kidolgozott új ajánlórendszer abban is egyedülálló, hogy felhasználja a befektetők és a szakértők visszajelzéseit, így sokkal pontosabb és relevánsabb ajánlatokat tud tenni, ezáltal a rendszer továbbfejleszthető. A modell arra is képes, hogy részben hibás vagy hiányos adatok alapján működjön.
Miként az intézmény emlékeztetett: a Corvinus rendszeresen ér el előkelő helyezést a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban,
gazdálkodási és menedzsment képzésével a régió első helyezettje lett az Eduniversal 2019-es rangsorában,
vezetés és szervezés mesterképzésével pedig évről évre a világ száz legjobb üzleti iskolája között szerepel a Financial Times által 2005 óta vezetett Masters in Management rangsorában.
Tavaly egyébként a hazai felvételiken a Corvinus nemzetközi gazdálkodás szakának angol nyelvű oktatása vitte el a pálmát, oda a maximális 500-ból 478 pont kellett a bekerüléshez, idén pedig az összes intézményt figyelembe véve az említett gazdálkodás és menedzsment a legkedveltebb szak, erre 14 375-en jelentkeztek.
Emellett a Corvinus az Erasmus-programot övező bizonytalanság dacára is támogatja a külföldi diákcsereprogramot, viszont már csak egy hétig lesz Takáts Előd a rektora, miután július 31-i hatállyal lemondott tisztségéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.