A bolti kiskereskedelmi forgalom értéke október 16. és november 12. között 13,6 százalékkal haladta meg a 2019-es, járvány előtti szintet – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) heti monitorának adataiból. Ez azt jelenti, hogy a kiskereskedelem a vizsgált időszakban 2 százalékponttal felülmúlta a vendéglátást, amely 11,6 százalékos pluszban zárt.
Egyúttal az a következtetés is levonató a friss statisztikából, hogy a szabadidős tevékenységek után a háztartások újra a vásárlások felé fordultak.
A KSH azért tekint 2020 helyett 2019-re bázisidőszakként, hogy a Covid-hatásokat kiszűrve, objektívebb képet alkothasson. A statisztikai hivatal kimutatása az online kasszák adatain alapul, a webáruházak forgalmát nem tartalmazza. Igaz, az utóbbi a szektor egyre fajsúlyosabb szegmense, a csomagküldő és internetes kiskereskedelem részesedése szeptemberben 8,9 százalék volt, miután a forgalma 19 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A heti monitorban 48,5 százalékos növekedéssel az üzemanyagértékesítés lógott ki felfelé, igaz, ebben az idősávban még nem jelentkezett a kormányzati beavatkozás: a benzin és a gázolaj literenkénti árának 480 forinton történő maximálása. A folytatásban viszont alighanem már nyomot hagy a statisztikán, hogy november 15-től 3 hónapra befagyasztották az árakat.
A gyógyszer-kiskereskedelem is 30,1 százalékos pluszban van, ami pedig annak tudható be, hogy újabb felhalmozási ciklusba kezdett a lakosság.
Ugyanakkor a patikaforgalom megugrásában az influenzaszezonon túl a koronavírus negyedik hullámától való félelem is szerepet játszhatott. Az egyéb, máshová nem sorolható áruk kiskereskedelme eközben 2,8 százalékkal bővült.
A 2019-es bázishoz képest október 16. és november 12. között az élelmiszer- és iparcikkjellegű bolti vegyes kiskereskedelem 16,2 százalékkal lódult meg, míg az ebben az esetben külön vizsgált élelmiszer-, ital- és dohányáru kategória forgalma ennél is nagyobb mértékben, 16,7 százalékkal bővült.
Mindenképp árnyalja a képet, hogy a várakozásokat meghaladva, 6,5 százalékra emelkedett az infláció októberben, novemberben pedig 7 százalék fölé is kúszhat a pénzromlás üteme.
Az élelmiszerek közül már az előző hónapban 30,4 százalékkal drágult az étolaj, 18,8-del a margarint, 12,5-del a liszt, 11,3-del a szeszes italok, míg a baromfihús 9,3, a péksütemények 8,4, a kenyér pedig 8,1 százalékkal került többe.
Csak az egyéb háztartási cikkek forgalma zárt mínuszban,
a 19,6 százalékos zuhanás tartós lejtmenetről árulkodik, míg a kulturális, szabadidős cikkek értékesítése 4,9 százalékkal apadt. A heti monitor adatai összességében jóval kedvezőbb képet festenek tehát a legutóbbi, szeptemberi KSH-közlésnél, miszerint az első őszi hónapban 5,8 százalékkal nőtt a forgalom. Ráadásul a szakértők akkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a következő időszakban ellentétes hatások határozhatják meg a piacot.
Negatívan befolyásolhatja a forgalmat az árak emelkedése mellett az esetleges újabb járványkorlátozások bevezetése.
Másik oldalról viszont keresletélénkítő hatása lehet a nyugdíjemelésnek, az szja-visszatérítésnek, továbbá szintén kedvező hatást gyakorolhat a kiskereskedelemre a jövő évben várható béremelés is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.