Budapest határában, Pestszentlőrincen Tóth Zoltán meteorológus minden reggel felmegy a háztetőre, és megnézi a műszereket. Különleges berendezések ezek, kimutatják, mekkora sugárzás éri a bőrünket. Az Országos Meteorológiai Szolgálat egy nappal előre jelzi a várható UV-sugárzást. Ennek köszönhetően az időjárás szeszélyei mellett, a napfény erejére is készülhetnek az emberek.
Az előrejelzéshez három tényezőt vesznek figyelembe. Az első a napsugárzás beesési szöge: ezt befolyásolja a napszak (reggel és este már vastagabb légköri rétegeken át érik a sugarak a Földet, ezért kisebb az UV-sugárzás), illetve az évszak is (májustól szeptemberig jár magasan a Nap, ilyenkor erős a sugárzás). Ezekből az állandó adatokból kiszámítható, hogy derült időben mekkora lehet a maximális sugárzás.
Ehhez adják hozzá a meteorológiai tényezőket. Ilyen a magaslégkör várható ózontartalma, amely elnyeli az UV-sugárzást, illetve az ország különböző pontjain várható felhősödést, hiszen ez szintén csökkenti a veszélyt. A fenti tényezők figyelembevételével rajzolható meg az ország várható UV-sugárzási térképe. Mivel fotonokat közvetlenül számolni nem lehet, az UV-sugárzás mérését közvetett módszerrel oldják meg. Ehhez egy speciális, kristályos anyagot használnak, amelyből a belépő fotonok hatására elektronok lépnek ki, vagyis elektromos áram keletkezik. Ennek az elektromos áramnak a jellemzőiből számítja ki Tóth Zoltán és munkatársai a belépő fotonáram jellemzőit.
Az UV, azaz az ultra viola (magyarul: ibolyán túli) egy tartománya az elektromágneses sugárzásnak. Hullámhosszuk alapján léteznek gamma-, röntgen-, UV- sugarak, a látható a fény és az infravörös sugarak. Az UV-sugárzáson belül is elkülönítünk három tartományt UV-A, UV-B és UV-C jelöléssel. Az UV-C a legrövidebb hullámhosszú, 50 nanométertől 280-ig terjed, gyakorlatilag nem is éri el a földfelszínt. Az UV-B az, ami minket leginkább érint, ez 280-340 nanométer közötti hullámhosszú. Kismértékben nagyon hasznos, hiszen elősegíti az emberi szervezetben a B-vitamin termelődését. Nagy mennyiségben azonban veszélyes, mivel bőrrákot okozhat. Az UV-A sugarak egyes szakemberek szerint hatással lehetnek a bőr öregedésére, de ezt egyelőre még nem igazolták minden kétséget kizáróan.
A közvélekedés szerint az UV-sugárzás egyre nő, ennek oka pedig az emberi tevékenység. A szakember azonban árnyalja a képet. Tóth Zoltán légkörfizikus szerint nem az UV-sugárzás nőtt drasztikusan az utóbbi évtizedekben, hanem az emberek napozási szokásai változtak oly mértékben, hogy annak egészségkárosító következményei immáron nyilvánvalóak – állítja. A szakember azt elismeri, hogy az extrém erősségű, vagyis 8-as érték fölötti sugárzással járó napok száma enyhén emelkedő tendenciát mutat, de szerinte régebben is voltak hasonló napok – legfeljebb ezek hatása nem érvényesült annyira, mint manapság.
Lehet, hogy furcsán hangzik, de Tóth Zoltán szerint az elmúlt 30-40 évben a légkörbe került szennyezés még védett is minket a káros UV-sugaraktól. – Az utóbbi időben azonban egyre jobban előtérbe kerültek a környezetvédő technológiák – jelentette ki. Tisztább lett a levegő, s így amit az egészségvédelem szempontjából eredményként könyvelhetünk el, az más területen károsan hat, hiszen az UV-sugárzás, ezáltal könnyebben áthatol a légkörön.
A sokat emlegetett ózonlyukkal kapcsolatban a légkörfizikus elmondta: a ’90-es évek eleje óta bevezetett szigorú intézkedések következtében a mérsékelt övben kezd helyreállni a sztratoszférában mért ózonmennyiség. Ennek a kedvező folyamatnak a szűrőhatását azonban ellensúlyozza az, hogy a már említett levegőtisztulás miatti nagyobb a légkör UV-áteresztő képessége.
A napozás ma már nem lehet egészséges
Egészséges napozás nincs – ezt mondja a bőrgyógyász. Még megfelelő fényvédelemmel is bőrkárosodást okoz a napfürdő. „A napégés az első veszély – mondta Battyáni Zita, bőrgyógyász főorvos –, leégéskor a bőr megpirosodik és hólyagok keletkeznek rajta, később pedig szeplők, barna foltok maradnak a bőrön. Ha valaki sokszor leég, értágulatok és ráncok keletkeznek a bőrén. Még nagyobb veszély, hogy bőrdaganatok alakulhatnak ki.”
Még 150 év kell az ózonréteg helyreállásáig
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.