2009-től havi 20-30 ezer forintos szakmunkás-tanulói ösztöndíjat vezetnek be azért, hogy a roma lakosság minél nagyobb arányban léphessen be a munkaerőpiacra – jelentette be Fillió Pál szocialista országgyűlési képviselő. A kérdéssel összefüggő szociológiai és demográfiai tanulmányok azt mutatják: az oktatási rendszer radikális átalakítására lenne szükség – írja a HVG.
Csakhogy maguk a felmérések sem mutatnak pontos képet a helyzetről: a hét évvel ezelőtt népszámlálás során 190 ezren vallották magukat roma származásúnak, számuk azonban általánosan elfogadott nézet szerint ennek mintegy háromszorosa lehet. Hablicsek László a roma lakosság 2021-re vonatkozó kilátásait mérte fel. A szociológus arra jutott: a 2000-es évek óta a születendő gyerekek 15 százalék cigány származású, egyes térségekben a népességnek már jelenleg is egyharmada roma.
És bár az adatok szerint 1990 óta jelentősen javult a cigányság iskolázottsága, ez a növekmény arányaiban erősen elmarad a nem cigány lakosságétól. A romák között a 15-19 éves korosztályba tartozók közel fel még nem végezte el az általános iskolát vagyis tanulmányaikban sokkal lassabban haladnak, a szakiskolákban pedig nagy a lemorzsolódás aránya.
Ami a 2021-re vonatkozó kilátásokat illeti: a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a fiatal korosztályok fele ekkora is csak nyolc általánossal rendelkezik majd. Állandó munkalehetőség hiányában ez a csoport továbbra is segélyekre lesz utalva. Ez azt jelenti, hogy tovább romlik majd a Keményi István felméréséből kiolvasható adat a keresettel rendelkező roma családokat érintően. A szociológus 2003-as mérése szerint a cigány háztartások 56 százalékában a család egyik tagjának sem volt munkából származó bevétele.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.