Ismertetése szerint a második protonnyalábot valamivel három óra után indították, amely csaknem egy óra alatt tette meg a 27 kilométeres utat. "Minden a tervek szerint haladt, innentől már tervezhető a kutatási program, mivel rendelkezésre áll minden eszköz, amellyel sikerre lehet vinni a projektet" - hangsúlyozta Vesztergombi György.
A genfi Európai Részecskefizikai Kutatóközpont (CERN) szupergyorsítója, az úgynevezett nagy hadronütköztető gyűrű (LHC - Large Hadron Collider) szerdán reggel kezdte meg működését az első protonok kilövésével. Lyn Evans projektvezető adta ki az utasítást a svájci-francia határvidéken húzódó 27 km hosszú, 3,8 milliárd dolláros beruházással épített gyorsító indítására - számol be a hvg.hu az MTI alapján.
A világ legnagyobb ilyen jellegű berendezésének segítségével a kutatók olyan alapvető kérdésekre keresik a választ, mint például hogy a világ keletkezésekor az első milliomod másodperc előtti időben létező anyagnak milyen volt a sűrűsége, hőmérséklete, s egyéb tulajdonságai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.