BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nők legyőzik a férfiakat - A legtehetségesebbek versenyében már vezet a szebbik nem

A nemek közötti versengés meglehetősen régi, a mostani trend pedig egyértelmű: tíz éve Németországban 37 százalék körül volt a legtehetségesebb diákok között a nők aránya, ez a szám az idén átlépte az 51 százalékot, szakértők szerint ez szabályos paradigmaváltást jelent.

A kérdés, amely ennek alapján a sajtóban felvetődött: vajon ennek nyomán megváltozik-e a főnöki székek elosztása? És miért alakul így a trend, mi az oka a nők ilyen gyors tempójú előretörésének? A nők valóban intelligensebbek, és ha igen, mik lesznek a következmények?

A német Tehetségtámogatási Alapítvány vezetői szerint ezek a számok beleillenek abba a sorba, amelyet a gimnáziumokban már korábban látni lehetett. Az érettséginél évről évre nőtt a különbség a lányok és a fiúk jegyei között – az előbbiek javára. Mára az érettségin a lányok átlagosan egy egész jeggyel jobbat szereznek, mint a fiúk. Gerhard Roth, az alapítvány elnöke szerint az érettségi eredmények egyenlő arányban tükrözik az intelligenciát, a motivációt és a szorgalmat. A professzor szerint a fiúknál elsősorban az utóbbiból van hiány, körükben nem számít „menőnek”, vagyis „coolnak” a szorgalom, viszont a lányoknál a szorgalom „megtűrt” dolog.

A tudomány mai állása szerint a női és férfiagy között az a különbség, hogy az utóbbi úgy 10 százalékkal nagyobb. Az átlagos súly 1330 és 1220 gramm. Az össztömeghez képest a nőknél a szürke-, a férfiaknál a fehérállomány a nagyobb. Az agy barázdáltsága a szebbik nem esetében a jobb oldali homloklebenynél nagyobb, és fejlettebb a beszédközpontjuk is, de mindebből nem lehet következtetni egy ember intelligenciájára – állítja Roth professzor. A tesztek viszont azt bizonyítják, hogy igen is van mérhető különbség a férfi- és női intelligencia között.

Korábban egy kanadai tudóscsoport az Ontariói Egyetemen megállapította azt is, hogy a nőknek 15 százalékkal több agysejtjük van a frontális lebenyben, amely az úgynevezett magasabb szintű műveletek végrehajtásáért felel. A frontális lebenyben történik a tudatos cselekvés, viselkedés programozása és szabályozása, de a frontális lebenyé a fő szerep az intellektuális tevékenységben, a probléma megértésében, a megoldás megtervezésében, a lényeges elemek emlékezeti megőrzésében, az eredmények értékelésében is.

A tudósok azonban azt is megállapították, hogy az idő múlásával a nők agysejtjei gyorsabb ütemben halnak el, mint a férfiaké, s így mindkét nem képviselői azonosan butulnak el.


A női és a férfiagy egyes struktúráinak működése eltér egymástól. A legújabb képalkotó eljárásokkal készített képek is igazolják, hogy az agy egyik magcsoportja, az amygdala (mandulamag) érzelmi stimulus hatására eltérően működik a férfiak és a nők agyában. A mandulamag az agynak az a része, amely az érzelmek – például a félelem – feldolgozásában és az érzelmekhez kötött emlékek kialakulásában tölt be fontos szerepet. A mandulamag páros képződmény, azaz a jobb és bal oldali agyféltekében is megtalálható.


A kaliforniai vizsgálat eredményei a kutatók szerint azt sugallják, hogy a férfiaknál erősebb kapcsolat alakult ki az agyban a külvilággal való kapcsolattartásra, míg a nők inkább a belső világgal tartanak fenn szorosabb „viszonyt”. Az MIT neurobiológusa, John Gabrieli szerint igen nehéz megmondani, hogy ez valójában mit is jelent – az új eredmények értékelése és gyakorlati jelentőségének megfogalmazása izgalmas feladat.
A német főiskolai szövetségek közelmúltban tartott konferenciáján szó volt arról, hogy a dán pszichológus, Helmuth Nyborg vizsgálatai alapján a férfiaknál több a rendkívüli tehetség, ugyanakkor több a gyengeelméjű személy is. Ezek az adatok viszont a népesség csekély százalékát érintik, a nagy többség esetében nincs komoly eltérés a nemek között.
A Zürichi Egyetem professzora, Elsbeth Stern professzor úgy véli, hogy sem az intelligenciaértékek, sem a hormonvizsgálatok nem adnak magyarázatot arra, miért kerülnek ritkábban a nők vezetői pozícióba.

A svájci intelligenciakutató válasza az, hogy a nők aggodalmaskodóbbak, mint a férfiak, könnyebben elbizonytalanodnak, és hamarabb feladják a dolgot, mint férfi társaik. Ugyanakkor az ő számára sem kétséges, hogy a trend egyértelmű: a nők, ha lassan is, de elfoglalják az őket megillető pozíciókat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.