Októberben az emberek 21 százaléka gondolt pozitívan az ország uniós tagságára. A megkérdezettek 47 százaléka gondolta úgy, hogy hátrányos számára az uniós tagság.
A Szonda Ipsos 2008 októberében elvégzett 1500 fős reprezentatív felmérése alapján a magyar lakosság 43 százaléka döntene mai tudása alapján hazánk Európai Uniós tagsága mellett. 52 százalék gondolja úgy, hogy csak hosszabb távon, több év alatt történnek majd fontos változások az emberek hétköznapjaiban.
49 százalék szerint számára és a családja számára a tagság eddigi négy éve inkább hátránnyal járt. 58 százalék tartja úgy, hogy versenyképtelenné válnak a magyar mezőgazdasági termékek itthon a nyugatiakkal szemben 47 százaléknak az a véleménye, hogy a magyar élelmiszerek sokkal jobb minőségűek, mint a csatlakozás után piacra került külföldi áruk.
A közvélemény-kutatás során feltette kérdéseket kétszáz, Magyarország lakosságát reprezentatív módon képviselő állampolgár vitatta meg az "Európai eszme-csere" elnevezésű konferencia. A résztvevők a szakértőkkel és az európai parlamenti képviselőkkel folytatott beszélgetéseiken két kérdéscsoportot jártak körül, az Európai Unió agrárpolitikáját és az uniós tagság mindennapi életünkre gyakorolt hatását. A fórum lezárásaként a kérdőívet - amelyet korábban az országos felmérés során használtak - ismét kitöltötték.
Az eredmény szerint a témák megvitatása minden kategóriában jelentősen javított az unió megítélésében. Így az eszmecserét követően a korábbi 21 helyett már 58 százalék gondolt pozitívan Magyarország EU-tagságára. A korábbi 47 százalékhoz képest pedig csak harminc százalék vélte úgy, hogy hátrányos számára az uniós tagság.
Míg korábban csak 18 százalék gondolta, hogy az ország megfelelően kihasználja a brüsszeli forrásokat, a vitát követően ez az arány 58 százalékra nőtt. Hasonló mértékben nőtt azok száma, is akik az agrárium számára tartják fontosnak az Európai Uniót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.