Amennyiben Irán felhagy kétes nukleáris törekvéseivel, az amerikaiak számára is megkérdőjeleződik a rakétarendszer telepítése - idézi Rouceket a Prauge Daily Monitor. "Az a benyomásom, hogy gyakorlatilag kijelentették: ez egy 10 éves történet." Ez egyben egy nagy váltás az eddigi tervekhez képest, melyek szerint 2012-től üzembe állna a rendszer. Mindemellett megerősítették az amerikaiak: minden végső változtatás előtt konzultálnak a NATO-val és a két közvetlenül érintett EU-tagállammal is.
A rendszer telepítéséről még a Bush-kormány idején döntöttek. Két elemből állna, egy radarból Csehországban és egy 10 rakéta kapacitású kilövőállomásból Lengyelországban; feladata egy Iránból induló esetleges rakétatámadás elhárítása lenne. Az Obama-adminisztráció azonban még nem nyilatkozott egyértelműen szándékairól, korábban annyit jelzett, hogy csak olyan rendszert hajlandó telepíteni, amely hatékony és bizonyítottan védelmet nyújt.
Obamáék közben kapcsolatba léptek a rendszer nagy támadójával, Oroszországgal is az ügyben. Azért is fontos velük az együttműködés, mert az év végén lejár a START-1 szerződés, melyet meg kellene hosszabbítani. A közeledés első jeleként Oroszország egy hónappal ezelőtt bejelentette, eláll az ellenlépésként tervezett Iszkander-rakéták kalinyingrádi telepítésétől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.