Egy néma országban élünk, ahol nincsenek válaszok, csak a politika veszekszik egymással - mondta az interjúban a szociológus. „Hogy lehet, hogy önök sikkasztanak, hazudnak? Miért tették a sikeres országot kudarcossá? Miért betegebbek a magyar emberek, mint a szlovákok? Miért, miért, miért?” – sorolta a megválaszolatlan kérdéseket.
Szerinte az ország egyik alapvető problémája, hogy 30-40 éve néha picit, néha sokkal jobban élünk, mint élhetnénk. A kormányok, az értelmiség, az iskola, a sajtó elhitette az emberekkel, hogy a kiteljesedést kizárólag a fogyasztás jelenti. „Ez nem is vezethetett máshova, mint ahová vezetett. A kiteljesedéshez ugyanis nem feltétlenül kell sok pénzt szórni, ezer más módja is lehet” – vélte.
Hankiss szerint a Kádár-korban a romák többsége rendszeres munkát, fizetést kapott. Meg volt arra a lehetőség, hogy elkezdődjön a romák felemelkedése. Ugyanakkor, míg például a középkorban több mesterségben és a kereskedelemben is jeleskedtek a cigányok, a Kádár-rendszer árokásó, nyomorult segédmunkásokat csinált belőlük. Ma pedig már nincs szükség segédmunkástömegekre, így a romák munka nélkül maradtak, és rászorulnak a társadalomra.
A szociológus a lapnak leszögezte: elegendő kollégium kellene, és venni 500 buszt, ami minden gyereket elvisz a megfelelő iskolába. A szociális segélyeket pedig pénz helyett – csak a gyerek által az iskolában beváltható – élelmiszerjegyben utalnám ki, hogy kapjon mindenki reggelit, ebédet. Nem túl sok pénz kellene ahhoz sem, hogy amennyiben vannak roma iskolák, akkor azok legyenek jobbak, mint a nem roma iskolák. Abban a pillanatban ugyanis lehet, hogy a nem roma gyerekek is oda iratkoznának be.
Hankiss szerint olyan mintha ma megismétlődne a Kádár-rendszer infantilizáló„értetek, de nélkületek” jelszava, vagyis, hogy „mi, a ti érdeketekben mindent megcsinálunk, de ti ne szóljatok bele semmibe”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.