BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Előkerült a magyar kártya a kampányban

Ismét felmerült a határon túliak autonómiája és kettős állampolgárság ügye. Utóbbi egyénileg elérhető már a Fidesz szerint is. A külügyminiszter emlékeztet: ezzel uniós jogok is járnak.

A kettős állampolgárságot csak egyéni elbírálás alapján lehet megadni. Ezt Balázs Péter külügyminiszter mondta arra reagálva, hogy a kereszténydemokrata Simicskó István négypárti tárgyalást kezdeményezett a vajdasági magyarok állampolgárságáról.

A külügyminiszter szerint ezt nem lehet tömegesen, biankó szétszórni, mert feltétel nélkül a kettős állampolgárságot senkinek nem szoktak adni. Balázs Péter emlékeztetett, nem csak magyar állampolgárságot adunk, hanem unióst is, ami a többi tagállamban is érvényes jogokat, és kötelezettségeket jelent. Simicskó István szerint viszont Szerbia részéről nyitottság van a magyar állampolgárság megadására.

„Az autonómiatörekvések korszerű törekvések, amelyeket Magyarországnak kötelessége támogatni” – ezt már Orbán Viktor mondta a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács (KMAT) tegnapi budapesti ülésén. A Fidesz elnöke ugyanakkor hangsúlyozta: egy támogatás értékét elsősorban a támogatónak ereje határozza meg, márpedig a magyar érdekérvényesítés gyenge.

„Mindannyiunknak érdeke lezárni azt a korszakot, amely ma sem törődik a Kárpát-medencei magyarokkal, sőt nyíltan hátat fordít nekik” – fogalmazott. Hozzátette: "a jó hír az, hogy ez már nem tart soká". A Fidesz EP-programjában is az szerepel, hogy az állampolgárság legegyszerűbb rendezése az egyéni kérelemre megadott honosítás.

„Egyedi ügyként is lehetne foglalkozni a magyarság autonómiatörekvéseivel az Európai Parlamentben” – jelentette ki Tőkés László királyhágó-melléki püspök, EP-képviselő. Felhívta figyelmet, hogy eddig csak a nyilvános közvita szintjéig jutott el a határon túli magyar önrendelkezés ügye az EP-ben, a célként megjelölt egységes kisebbségvédelmi rendszer kimunkálása nem valósult meg. „Ha van koszovói és tibeti ügy, akkor létezik magyar ügy is”, Ha az anyaországban tízmillió magyart megillet az önrendelkezés, akkor a korlátozott önrendelkezés joga a határon túliakat is megilleti.

Nem osztja ezt az álláspontot Markó Béla, az RMDSZ elnöke, aki szerint elvesztette tétjét a magyar állampolgárság megadásának kérdése a romániai magyaroknál , mert Magyarország és Románia az Európai Unió tagja. Traian Basescu román államfő pedig februári budapesti látogatása során szögezte le Sólyom László államfőnek, hogy bár a nemzetiségi polgárok egyéni jogait elismerik, de soha nem lesz területi autonómia Székelyföldön.

Kárpátalján az oktatás okoz gondot

Nekünk az a fontos, hogy legyen magyar autonómia” – mondta Ágoston András. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke szerint Magyarországnak ehhez kellene kötnie Szerbia európai uniós csatlakozásának támogatását, mert a terület jogállását rendező alapdokumentum az ottani magyarság gondjait nem oldja meg. Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke pedig európai fellépést sürgetett az Ukrajnában az „egy éve életbe lépett, nyíltan sovén oktatáspolitika” ellen.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.