A per fő vádlottja, Halász István kunbajai polgármester. A bűncselkményének minősítése a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése és okirat hamísítás. Halász István 1,5 év letöltendő börtönbüntetést, 500 ezer forint pénzbüntetést kapott és két évre eltíltották a közügyek gyakorlásától. Ezen kívül meg kell fizetnie 1 millió forint perköltséget is. Az ítélet nem jogerős - számol be a baon.hu.
Noha a szemét nem volt közvetlenül veszélyes hulladék, nem minősült zöldhulladéknak sem, amit szabadabban lehetne tárolni és forgalmazni. A bíróság a szakértői véleményekre hivatkozva úgy látta, hogy a szemét tartalmazott olyan anyagokat, például használt infúziós készleteket, növényvédőszer maradványokat tartalmazó csomagolóanyagokat és olajos flakonokat, amelyek alapján kimondható, hogy veszélyeztette a környezetet.
Az ügyben közreműködő vádlottak egyike sem rendelkezett hulladékgazdálkodási tevékenységre jogosító hatósági engedéllyel. Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a szemét túlnyomó többségét Halász Istvánné cége, a Szinkron 99 Kft. hozta kamionokkal Németországból, ahol az elszállításért 80 eurót kapott tonnánként.
Az üzletet azonban elsősorban maga Halász István kunbajai polgármester intézte és szervezte Helmut Sima német állampolgár partnereként. A tevékenység elsődleges célja a tonnánkénti 80 euró megszerzése volt, bár a vádlottak többsége azzal védekezett, hogy továbbfeldolgozásra szánták a szemetet, annak ártalmas voltáról pedig nem tudtak.
A bíróság ezt a védekezést nem fogadta el. Rámutatva, hogy szakemberek is tudatták a vádlottakkal, hogy a szemét nem alkalmas a továbbfeldolgozásra, de ezt laikus szemmel is látniuk kellett.
Az ügy másodrendű vádlottja Halász Istvánné.
Főbüntetése 10 hónap szabadságvesztés, 2 év próbaidőre felfüggesztve. Mellékbüntetése 300 ezer forint, ami meg nem fizetés esetén szabadságvesztésre változtatható. Emellett meg kell fizetnie 800 ezer forint reá eső bűnügyi költséget is.
A harmadrendű vádlott Pető Ferenc,
Ő Helmut Simával 500 tonna szemét mértékéig közvetlenül is üzletelt. Szintén felfüggesztett szabadságvesztést kapott, 1 évet, két év próbaidőre felfüggesztve. A bíróság a hatodrendű vádlott, Putics Ágnes Györgyi esetében szabott még ki szabadságvesztést, 6 hónapot, két évre felfüggesztve. Putics Ágnes Györgyi volt a bíróság szerint Helmut Sima magyarországi képviselője, s közvetlenül is szervezte a szállítmányok elhelyezését. A többi vádlott 70-150 ezer forint pénzbüntetést kapott, egy vádlottat mentett fel a bíróság. A többség, így Halász István és felesége is felmentésért fellebbezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.