Van egy polgármester Borsodban, akinek szociálpolitikai javaslataira felfigyel az ország. Tavaly a monoki modell néven elhíresült rendelettel robbant be a köztudatba Szepessy Zsolt, Monok polgármestere.
Akkor olyan rendeletet alkotott, amely a munkaképesnek tartott jogosultak szociális segélyének folyósítását közmunkához kötötte. Más települések is átvették e modellt, tavaly év végén azonban visszavonták rendeleteiket, mivel azok feleslegessé váltak az Út a munkához program következtében. Franka Tibor, a modellt szintén bevezető Kerepes polgármestere azt nyilatkozta, hogy "a rendeletet bevezető önkormányzatok érték el, hogy évtizedek után végre változott a szociális törvény" – írja a Népszabadság.
Szepessy Zsolt a közelmúltban újabb ötlettel állt elő. Levélben fordult Bajnai Gordon miniszterelnökhöz, amelyben szociális kártya bevezetését szorgalmazza, mert a különböző támogatások nem mindig oda jutnak, ahová szánja őket az állam, és ennek sok esetben a gyerekek lehetnek a kárvallottjai. Levelében kitért arra is, hogy a támogatások egy része az uzsorások zsebében köt ki.
A polgármester szerint a problémára a bankkártyához hasonlatos szociális kártya lenne a válasz, amelyre minden juttatást, támogatást, segélyt rá lehetne utalni. E kártyával csak szerződéses elfogadóhelyeken lehetne fizetni, s csak törvényben meghatározott árukat lehetne megvenni. Így italt, cigarettát nem, viszont élelmiszert, ruhát, tanszert, tisztító- és tisztálkodószereket, gyógyszereket, tüzelőt igen. A lakáshiteleket és a közüzemi számlákat is fizetni lehetne róla. Szepessy szorgalmazza, hogy "a társadalmi probléma súlyára való tekintettel" a parlament már ősszel fogadjon el törvényt a szociális kártya bevezetéséről.
Sértő-Radics István, Uszka polgármestere szerint az ötlet nem ördögtől való, és nagyon hasonlít az amerikai (food stamp) rendszerhez. Azonban megjegyzi: nagyok a veszélyek, kialakulhat ugyanis egy másodlagos piac, mert az, aki eddig elherdálta a pénzt, megtalálja annak a módját, hogy a kártyán lévő támogatást is készpénzzé tegye.
Ferge Zsuzsa szociológus ellenzi a tervet. A food stampre szerinte nem érdemes hivatkozni, mert az Amerikai Egyesült Államokban ezt az ellátási formát nem a segély helyett adják, hanem azt kiegészítve. Európában pedig nincs a szociális kártyához hasonló ellátás. Ez ugyanis a fogyasztói szabadság korlátozása lenne. - A kormány gyáva ahhoz, hogy a populista monoki polgármesterrel vitába szálljon - mondja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.