Persze, a fenti példa meglehetősen abszurd. Valós viszont a gadácsi önkormányzat szociális rendelete, amelyben olyan feltételeket szabott, hogy a kávézók, dohányzók, alkoholfogyaztók és kertjüket nem művelők nem kaphatnak szociális segélyt. Évekig ez volt a törvény Gadácson, míg az Alkotmánybíróság nem mondta ki a verdiktet, hogy ez szabálytalan - írta a sonline.hu.
Mindez jól jellemzi a mostani helyzetet, úgy tűnik ugyanis, hogy ma bármit megtehetnek az önkormányzatok. A köztisztviselői nap és a jegyzői konferencia apropóján is többször elhangzott: a legnagyobb gond ma az önkormányzatok törvényességi ellenőrzésének hiánya. Kéki Zoltán címzetes főjegyző ezt egyenesen a közigazgatás szégyenfoltjának nevezte, Verebélyi Imre, a Magyar Közigazgatási Kar elnöke pedig úgy fogalmazott: a legnagyobb szégyen, hogy az állampolgárok törvényes magatartását ellenőrizzük, de az önkormányzatokét nem.
A regionális államigazgatási hivatalok ugyanis január elseje óta nem végeznek törvényességi ellenőrzést az önkormányzatok felett, az önkormányzati törvény (Ötv.) pedig nem szól erről. Ahhoz, hogy a törvényességi ellenőrzést az Ötv.-ben szabályozzák, törvénymódosításra volna szükség, ehhez viszont a parlamentben a jelen levő képviselők kétharmadának a szavazatára volna szükség. Erre pedig nincs sok esély egyelőre. Úgy tűnik: patthelyzet.
Hoffmanné Németh Ildikó, a Dél-Dunántúli Regionális Államigazgatási Hivatal vezetője a sonline.hu kérdésére elmondta: a hivatal törvényességi észrevételt nem tehet. Ha a testületek beküldik az üléseikről készült jegyzőkönyveket, írásos szakmai javaslatot tehetnek a hibák javítására. De ennek teljesítését nem lehet kikényszeríteni. Igaz, a települések döntő többsége ennek ellenére korrigálja a hibákat. Alapvetően azonban a törvényes működés érdekében az önkormányzati törvény tartalmaz szabályokat, egyebek mellett azt, hogy a jegyző köteles jelezni a képviselő-testületnek, bizottságoknak, polgármesternek, ha döntéseiknél jogszabálysértést észlel.
– A települések 89,4 százaléka megküldi az ülésekről készített jegyzőkönyvet, a mulasztók száma nem nagyobb, mint a korábbi években – tette hozzá a hivatal vezetője. – Az idén eddig 213 írásos javaslatot adtunk a hibás döntések javítására. A tapasztalt hiányosságok nagyon változatosak. Arra kiemelt figyelmet fordítunk, hogy az állampolgárokat ne érhesse jogsérelem a helyi rendeletalkotás hibái miatt. Ezért a javaslataink közt jelentős számban szerepelt az önkormányzati szociális rendelet átmeneti segélyről, temetési segélyről, lakásfenntartási támogatásról szóló szabályozásának megváltoztatása. Javasoltuk azt is, hogy a szolgáltatási díjaknak ne csak a mértékét, hanem beszedésének, fizetésének rendjét is szabályozzák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.