BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kemény lesz az idei tanév

Anyagilag és munkavállalói szempontból a korábbiaknál rosszabb feltételekkel indul az idei tanév a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint. A tanárok pihenőévét viszont támogatnák.

Könnyen lehet, hogy a tavalyinál is rosszabb feltételekkel indulhat az idei tanév a várható önkormányzati forráselvonás és a normatíva csökkentése miatt. „Sok helyen a közoktatási feladatellátás rohamos minőségromlását, több helyen pedig az ellehetetlenülését is okozhatja a megszorítás” – fogalmazott Kerpen Gábor. A PDSZ elnöke szerint várhatóan tovább erősödik az a már most is sok helyen tapasztalt jelenség, hogy törvénysértő módon a fenntartók korlátozzák a túlórák számát, s a dolgozók nem kapják meg a munkavégzésüknek megfelelő törvényes juttatásukat.

Ugyanakkor azt a kétségtelenül népszerű elképzelést természetesen PDSZ is támogatná, hogy a pedagógusok 8-10 év után egyéves pihenőidőt kapjanak. A bevezetés feltételéül szabnák: a pedagógus kapjon fizetést erre az időszakra, és garantálják számára, hogy ugyanabba a státuszba kerül vissza. Az erről szóló javaslat eredetileg Pokorni Zoltán, a Fidesz oktatáspolitikusa nevéhez fűződik, aki szerint csak ez az elképzelés segítheti, hogy a pedagógusok ne égjenek ki.

A szülők viszont garantáltan leéghetnek pénzügyileg, ugyanis számítások szerint minimum 30 ezer forint egy elsősnek a tanévkezdés. „A tankönyveket mindenki számára ingyenessé kellene tenni a tankötelezettségi kor végéig, például a kölcsönzési rendszer megteremtésével” – mondta Sió László. A fideszes politikus arra hívja fel a figyelmet, hogy idén akár húsz százalékkal is több kiadással kalkulálhatnak a családok: kétgyermekes család esetében ez akár százezer forintot is jelenthet. Szerinte miközben az egyetemeken azon dolgoznak, hogy 40 milliárd forintot zároljanak, eközben a jövő évi oktatási törvény módosításban az szerepel, hogy 35-40 milliárd forintot meg kell spórolni a közoktatásban.

Az MSZP szerint viszont nyugodt tanév várható. Szabó Zoltán emlékeztetett: a tankönyvek ingyenességét még 2002-ben meghirdették, és már akkor, jóval a válság előtt reménytelen volt a költségvetésből kigazdálkodni. „Valamennyivel kevesebb adót kell az iskoláknak fizetni szeptembertől a pedagógusok után. Ezt levonja a költségvetés a normatívából, de ezt meghaladó csökkenés a normatív finanszírozásban nem lesz” – ígérte az MSZP-s politikus.

A tankönyvek árával kapcsolatban az oktatási minisztérium azt közölte: ez az idén várhatóan nem emelkedik. Az iskolák 3475 különböző könyvből rendelhetnek, a kormány összesen csaknem 7 milliárd forinttal támogatja az ingyenes, illetve kedvezményes tankönyvellátást, a kiadványok felét így gyakorlatilag az állam fizeti ki. A korábbi felmérések alapján ingyenes tankönyvellátásra mintegy 600 ezer gyerek jogosult. Az elmúlt évekhez hasonlóan néhány kis példányszámú kiadványtól eltekintve most is az iskolákban lesz a rendelt mintegy 12 millió tankönyv és munkafüzet 99 százaléka szeptember 10–15-re, amikor is ténylegesen elkezdődik az oktatás.

Tényleg jó ötlet az óvoda-bölcsőde?

Több ponton is változik a közoktatási törvény a most induló tanévben, így például elvileg létre lehet hozni egységes óvoda-bölcsődét is. A Magyar Bölcsődék Egyesülete szerint viszont rossz hatással lehet a bölcsődéskorú gyerekekre, ha ilyen intézményekbe kell járniuk. Életkori sajátosságok miatt káros lehet a kétévesek idegrendszerére, ha hat-hét évesekkel járnak majd egy csoportba. Felhívták a figyelmet, az Európa Tanács szerint a gyerekek ellátása elsősorban a gyerek érdekét kell hogy szolgálja, és csak másodsorban az anya visszatérését a munkába.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.