BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

HR-fókusz a Telekomnál

Somorjai Éva: A munkavállalóink örülnének, ha a társaságunk emberközpontúbb lenne

Teljesítmények. Az elkövetkező időszak egyik kulcsfeladata a teljesítményalapú kultúra erősítése lesz – ezt még egy évvel ezelőtt nyilatkozta a Világgazdaságnak Somorjai Éva. S bár a Magyar Telekom HR-vezérigazgató-helyettese szerint korántsem tökéletes még a társaság teljesítménymenedzsmentje, az idén hatalmas változásokat történtek ezen a téren, s ezek a fejlesztések 2010-ben is folytatódnak.
Korában is működött a cégen belül a karriermenedzsment-rendszer, ez év szeptembertől azonban ez – egységes elvárásrendszert szabva – a Magyar Telekom mind a 8000 munkavállalójára kiterjed. A telekomos karriermenedzsment érdekessége, hogy garantálja a főnök-beosztott közötti kommunikációt. A vezető által leírt minősítést a dolgozó is látja egy online felület segítséggel, sőt, írásban jóvá is kell azt hagynia. Ha véleménykülönbség van, akkor a személyes értékelést sem „ússza meg” a főnök. Mindennek azért van jelentősége, mert a karriermenedzsment öszszekapcsolódik az ösztönzési rendszerrel, a dolgozó bónuszának több mint tíz százaléka függ az egyéni teljesítménytől, a kompetenciáitól, a fejlődési képességeitől. Sőt, hamarosan transzparenssé válhat, hogy kit milyen eredmények alapján neveznek ki a társaságon belül. Előrelépésre pedig lesz lehetőség, mivel a tervek szerint a kinevezések, előrelépések hetven százaléka belülről történik majd, s csak a fennmaradó harminc százalékban építkezik kívülről a cég. „Várom a következő dolgozóielégedettség-felmérést, azt remélem, visszaköszön, hogy olyan teljesítménykultúrát fejlesztünk, amely nemcsak a vállalat számára hatékony, hanem amellyel az egyén is elégedett” – fogalmazott Somorjai Éva.

Kihívás. Egyébként elégedett lehet a vezérigazgató-helyettes is, hisz az általa vezetett terület jóvoltából több díjat is elhozott az idén a Magyar Telekom. A februárban elnyert Családbarát és a héten kiérdemelt Egészséges Munkahely kitüntető cím mellett megkapta például a Világgazdaság– Hewitt Legjobb Munkahely díjat is. Ebből kiderült, hogy a telekomos dolgozók az országos átlagnál jóval elégedettebbek például a javadalmazásukkal, ám örülnének, ha a cég emberközpontúbb lenne, és a vállalat felső vezetőivel gyakrabban találkozhatnának. „Arra lenne szükség, hogy a board tagjai, a top 7, illetve a szélesebb felső vezetői csapat, a top 50 tagjai legyenek elérhetők. Ez nem könnyű feladat, főleg naptár-menedzselési kérdés, de igyekszünk jövőre még több fórumot, programot szervezni, amely ezen a téren is növelheti az elégedettséget” – hangsúlyozta Somorjai Éva.

Helyzetkép. A díjak közül egyébként – gyakorló anyukaként – a Családbarát Munkahely díjra a legbüszkébb a vezérigazgató-helyettes.

„A család és munkahely egyensúly megteremtése érdekében például lehetőséget adunk a részmunkaidős vagy rugalmas munkára, sőt akár a távmunkára is, hogy alkalmazkodni tudjunk a munkavállalók különféle élethelyzetéhez vagy munkastílusához. Emellett a kisgyermekes munkavállalók visszatérését segítjük a kismama- és a családsegítési programmal. Az Egészséges Munkahely díjátadón külön dicséretet kaptunk a bírálóbizottságtól Abigél programunkra, ahol egy HR-es kollégánk azoknak próbál segíteni, akik nehéz helyzetbe kerültek, s mivel nem szeretnék kollégáik előtt felfedni, hogy milyen kínokkal küzdenek, lehetőségük van névtelenül támogatást kérni. Nehéz helyzetbe került kolléga pedig akad, főleg, hogy a Magyar Telekom az idén is elbocsátásokra kényszerült. Az elbocsátottak az Esély program keretén belül kaptak meg minden segítséget, így aktív álláskeresést, tréninget, átképzési támogatást, lelki segítséget ahhoz, hogy ismét el tudjanak helyezkedni.” Somorjai Éva jelezte, 2010-ben előreláthatólag nem terveznek további csoportos létszámcsökkentést, s a témában folyamatosan egyeztetnek az érdekképviseletekkel. A létszámot azonban a piac működése befolyásolja, s ha nem javul a gazdasági helyzet, kénytelenek lesznek karcsúsítani. A vállalat figyeli az üzleti lehetőségeket, s a jövő évben is felvásárlásokra készül, ilyenkor a gyarapodó létszám, a párhuzamos munkakörök szintén létszám-optimalizálást eredményezhetnek.

Utánpótlás. A cég 13 éves gyakornoki programja révén szeretné bevonzani azokat a rátermett fiatalokat, akik a felsőoktatásban tanulnak, legyenek akár másod-, harmadévesek vagy végzősök. A jövő februárban induló 5 hónapos gyakorlatorientált képzésre több mint 700-an jelentkeztek. A felsőoktatással való kapcsolatát másképp is erősíteni akarja a cég, épp ezért az idén először Magyar Telekom – Magyar Felsőoktatás Dialógus néven fórumot szervezett, ahol az oktatás és a vállalati szféra közötti kapcsolatok megújítása volt a fókusztéma.

Magántervek. A Magyar Telekomnál a kilencedik évét töltő Somorjai Évának ha mindezek mellett marad egy kis szabadideje, akkor azt legszívesebben a családjával tölti. Kislánya már ötödikes, kisfia pedig ez év ősztől óvodás. „Meghaladtam az úgynevezett életközép kort, így érdemes azon gondolkodnom: hogyan tovább” – fogalmaz. Személyes indíttatás is vezérli, amikor azt tervezi, hogy „hobbiként” – később akár életcélként – belevág egy fejlődésben elmaradt gyermekeket segítő központ létrehozásába. El tudja képzelni, hogy egy ilyen intézmény vállalkozásként is menedzselhető, a mellett, hogy jó célt szolgál. Feltöltődésként imád olvasni, legutóbb Paulo Coelho Brida című művét olvasta angolul, amelyet az egyik reptéri könyvesbolt polcáról vett le. A helyszín nem véletlen, mert Somorjai Éva utazni is imád, igaz, erre magánemberként nem sok ideje volt mostanság. Jövőre viszont azt tervezi, hogy családjával együtt második otthonába, Ausztráliába látogat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.