Teljes eredménytelenséggel végződhet a koppenhágai klímacsúcs a részt vevő államok álláspontjainak megmerevedése nyomán. Az eddig szakminiszteri, ma és holnap pedig már állam- és kormányfői szinten folytatódó tárgyalások mindkét lényegi kérdés, vagyis az emissziócsökkentési vállalások, illetve a szegény országoknak nyújtandó anyagi támogatás terén kudarccal, de legalábbis csúszással fenyegetnek.
A tárgyalásokon kialakult patthelyzet megtörésére az állam- és kormányfők megérkezése után is kicsi az esély. A kibocsátási vállalások terén a Financial Times Deutschland értesülései szerint az okozza a fő gondot, hogy az USA és Kína félszívű elkötelezettsége láttán már az Európai Unió is korábbi célkitűzéseinek a felülvizsgálatát fontolgatja. E szerint elképzelhető, hogy az eddig hangoztatott, 2020-ig elérendő 30 százalékos csökkentési irányszámból a szén-dioxid-kibocsátás terén csupán 26 százalék lesz, és Brüsszel 2025-ig kitolja a vállalás határidejét.
Ami pedig a klímaváltozás elleni harcban a szegényebb államoknak juttatandó támogatásokat illeti, Ban Ki-moon ENSZ-főtitkár szerint valószínű, hogy a gazdag államok hosszabb távra szóló felajánlásait magában foglaló konkrét megállapodás már csak jövőre jön létre.
Sólyom László köztársasági elnök egy angolul megjelent írásában tegnap „bársonyos klímaforradalmat” szorgalmazott, a leghatározottabban állva ki az emissziócsökkentés mellett a kelet-közép-európai vezetők közül. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.