Lényege: az ajánlatkérő és -tevő szerződésben egy független szakértőre, az átláthatósági biztosra bízza az eljárás felügyeletét a tervezéstől a végrehajtásig. A biztos, ha visszaélést gyanít, az ajánlatkérő szerv vezetőjéhez, vagy ha szükséges, a bűnüldöző hatósághoz fordul. A TI jó ideje szorgalmazza a jogintézmény gyakorlati meghonosítását.
Az idevágó jogi szabályozás ugyanis a megújult közbeszerzési törvény révén már áprilistól hatályos, ám ilyen megállapodás még nem született. A TI az elmúlt hónapokban több nagyvárosban rendezett konferenciát, a szerdai budapesti tanácskozás az eddigiek lezárása volt, jóllehet – mint azt Alexa Noémi, a TI ügyvezetője hangsúlyozta – a továbbiakban is igyekeznek népszerűsíteni az átláthatósági megállapodást.
Ennek különös jelentőséget ad, hogy a parlament tárgyalja az antikorrupciós törvénycsomagot, amely kiemeli a jogintézmény fontosságát, olyannyira, hogy bizonyos nagy értékű közbeszerzéseknél akár kötelezővé is tenné.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.