Akkor Vellai Györgyike két és fél évi, Vajda László egy év nyolc hónapi szabadságvesztést kapott.
Másodfokon Vellaira hét-, Vajdára hatévi börtönbüntetést szabott ki a Fővárosi Ítélőtábla. Ezt a döntést azonban a Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálata során hatályon kívül helyezte, és új másodfokú eljárásra kötelezte az ítélőtáblát.
Az ingatlanfejlesztéssel, értékpapír-forgalmazással felfutó, majd csődbe jutó Globex kapcsán 1998-ban rendelt el nyomozást a rendőrség. Vajda Lászlót és Vellai Györgyikét – nemzetközi elfogatóparancs alapján – 1999 tavaszán Németországból hozták haza, és helyezték előzetes letartóztatásba. A rendőrség 2001 februárjában fejezte be a nyomozást. Vellai Györgyike és Vajda László 2002 júniusában sikkasztás, hűtlen kezelés, tőkebefektetési csalás vádjával állt a bíróság elé. Az ügyészség szerint Vellai Györgyike fiktív szerződéseket írt alá azzal a céllal, hogy a valóságosnál kedvezőbb színben tüntesse fel a cég gazdasági helyzetét, és közreműködött olyan értékpapírügyletekben, amelyekben nem létező részvények cseréltek gazdát. Az általuk és nyolc társuk által okozott kár a vádirat szerint meghaladta a hatmilliárd forintot.
A Globex-ügy sok száz kisbefektetőt károsított meg, és több önkormányzat – különösen a 3,5 milliárd forintnyi értékpapír kezelését a Globex brókercégre bízó Sopron – költségvetését rendítette meg.
Tegnap a jogerős ítélet indokolásakor elhangzott: az ügyben bizonyított és meg nem térült kár 2,5 milliárd forintra tehető. Ebből 800, illetve 400 millió két befektetési alap, 600 millió a Postabank, több mint 470 millió a XI. kerületi önkormányzat, 300 millió pedig a kisbefektetők sérelmére következett be. Sopron kára viszont megtérült. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.