Továbbra is kettős beszéd jellemzi a Fidesz gazdaságpolitikáját: míg Orbán Viktor szavazóit azzal bíztatja, hogy véget vet a megszorításoknak, addig kifelé azt szuggerálja, hogy feltétlen híve a költségvetési fegyelemnek – olvasható a HVG e heti számában. A két cél együttes megvalósítása ugyan nem lehetetlen, de rettenetesen nehéz.
Mint az köztudott, a Fidesz konkrét programját majd csak március 15-e után ismerhetik meg a szavazópolgárok, addig kénytelenek Orbán Viktor nyilatkozataiból, valamint különböző konferenciákon – VOSZ, MKIK – való felszólalásaiból kihámozni a lényeget.
Az már viszont már most pozitívumként értékelhető, hogy ma már kevesebb szó esik azokról a vállalkozásokról, amelyeket a Fidesz képviselői a 2002-es kampányban az úgynevezett nemzeti garanciáról szóló törvényjavaslatban foglaltak össze.
Ebben ugyanis az állam alkotmányos garanciát vállalt volna egyebek mellett a 13. havi nyugdíj és családi pótlék kifizetésére – ma már csak a nyugdíjak reálértékének megőrzését vállalják –, a gyermekek után járó adókedvezmény érvényesíthetőségére, a panelprogram garantált összegű támogatására – ebből mára már csak a „zöld bank” maradt –, valamint a földgáz, az áram és a gyógyszerek árának korlátozására.
Az adózás tekintetében Orbán Viktor Matolcsy Györggyel ellentétben nem lelkesedik az egykulcsos adórendszer bevezetéséért. Sőt, a napokban egyértelműen annak adott hangot a pártelnök, hogy a családi jellegű adózást részesíti előnyben.
Konkrét program híján egyelőre azt is homály fedi, hogy miként óhajt a Fidesz spórolni a közkiadásokon. Még egy 2008 novemberében tett törvényjavaslatuk szerint az állami vállalatok igazgatóságának és felügyelőbizottságának létszámát 3-3 főben maximalizálnák, és a tagok csak a mindenkori átlagbérnek megfelelő fizetségben részesülnének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.