Hamarosan eldől, hogy a Móricz Zsigmond körtéri gomba épületének átépítésére tavaly kiírt tervpályázat legjobbjai közül, melyik elképzelés valósulhat meg. Újbuda önkormányzata a beérkezett 65 pályázatból 5 tervet díjazott és 10 tervet pedig megvásárolt, melyeket a kerületben élők és az ide látogatók tavaly decemberben kiállítás keretében meg is tekinthettek. Az építészekből és várostervezési szakemberekből álló bíráló bizottság a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal együtt azonban tovább szűkítette a kört. Az ötletek megvalósíthatóságánál az újszerűség és a hagyomány összeegyeztetésén kívül figyelembe vették az épület ipari műemléki védettségét is, hiszen fontos szempont volt, hogy a közel 70 éves épület szellemisége az új funkciók beépülésével is megmaradjon.
A szigorú feltételeknek előzetesen a Gyüre Építésziroda Kft. és a Hetedik Műterem Kft. terve felelt meg. Az önkormányzat a szakmai követelmények megléte mellett azonban fontosnak tartja, hogy a kerületben élők is elmondják véleményüket a Gomba jövőjével kapcsolatban, kiválaszthassák a szakemberek által javasolt két terv közül a nekik legjobban tetszőt.
2010. március 24-április 30. között a kerületben élők és az ide látogatók a www.ujbuda.hu honlapon szavazhatnak, ahol további részletek is olvashatók a tervekről, valamint a Gomba épületnél, az okmányirodában, az Allee Bevásárlóközpontban és a Lágymányosi Öbölben kihelyezett gomba szavazóládákba dobhatják be a szavazólapokat. Az önkormányzat képviselő-testülete a szavazatokat is figyelembe véve hozza meg döntését májusban.
A Gyüre Építésziroda Kft. pályázatából – AZ ÜVEGHARANG
- A pályamű a tervpályázati kiírás messzemenő figyelembe vételével azt a határt, illetve kompromisszumot igyekezett megtalálni, ami a műemléki szempontoknak és a hasznosítás lehetőségének ötvözetét képezi.
- Meggyőződésünk szerint építészeti javaslatunk nem csak megőrzi, de ki is emeli a műemlékké nyilvánított épület térszervezési és bravúros épületszerkezeti erényeit.
- Az épület - „fókusz jellegéből” adódóan - térszervező szerepe kiemelendő.
- Fontos tervezési szempontunk volt a teret a múlt század közepén létrehozó koncepció hangsúlyozása, érvényre juttatása.
- Az eredeti, közlekedési- pénztári funkció három különálló körcikkelye - külön-külön kis alapterülete miatt - nem alkalmas olyan funkciók befogadására, melyek elbírnák a teljes épület felújításának költségét.
- Az alapterület megnövelése érdekében javasoltuk a belső udvar üvegszerkezetű lefedését, a kör középpontjában lévő ivókút kivételével.
- Az üvegszerkezetű lefedés átláthatósága érdekében, a pillérek és tartószerkezetek is üvegből készülnének.
- Ily módon a három különálló épületrész egy funkcionális egységgé szerveződik. A javasolt vendéglátó és kulturális funkciók kiszolgáló, raktározási helységigényét a belső kör alápincézésével lehet „elrejteni”, és ezzel az átlátható közösségi terek arányát megnövelni.
- Schall József építész úr tiszteletére és emlékére az eredeti tervből visszaidézve a Gomba épületének belső részébe elhelyeztünk egy 13 méter magas „üveg tűt”.
A HETEDIK Műterem Kft. pályázatából – SVÁJCI BICSKA
Részt venni a megújuló Körtér forgatagában
- Olyan tervet készítettünk, amely egyszerű és talán mégis sokat tud. Ki ne ismerné a híres svájci bicskát? Egyszerű, mégis sokféle használói igényt képes kielégíteni, ugyanakkor hagyomány és legenda, elegáns és szép tárgy is egyben. Tud-e így viselkedni egy épület?
- Újbuda polgárai, lakói, de a Móricz Zsigmond körtéren csak átutazók számára is kivételes lehetőség a jelenleg igen leromlott állapotú Gomba épület és környezetének megújítása.
- Túlmutat egy egyszerű épület-felújításon: olyan megoldást ígér, amely szorosan együtt él a megújuló térrel, kiszolgálja a kerület lakóit és az átutazókat, sőt: alapvető hivatkozási ponttá teheti a városban a „Gombát”.
- Olyan épületben gondolkodunk, amely nyitott átjárható és áttekinthető. Ezért terveztünk átlátható üvegfalakat a megújítandó tetőszerkezet alá és oszlopai közé.
- Olyan koncepciót javaslunk, amelynek udvara a megújított díszkúttal és új zöldfelülettel része a Körtérnek, attól nem elfordul, hanem a lehető legnagyobb mértékben kapcsolódik hozzá
- Az üvegfalak nagy része szép idő esetén eltolható: ezzel nagyméretű fedett-nyitott teraszok és olyan egybefüggő területek alakulnak ki, amelyek különféle rendezvények megtartására is alkalmasak.
- Olyan javaslatunk van, amely variálható, a legkülönfélébb használati módokat teszi lehetővé. Az elhúzható, egymásba tolható falak számos lehetőséget megengednek, így a Körtér központi épülete jól alkalmazkodhat annak használati igényeihez.
- Olyan megoldást tartunk jónak, amely felfedezésre, használatra bíztat. Ezért gondolkodtunk köztéri bútorokban is - mind a Gomba udvarában, mind az épület körül, az egykori villamossíneket megidézve - amelyek síneken mozgathatók, eltolhatók, interaktív módon alakíthatók.
- Olyan megújítást látnánk szívesen, amely úgy korszerű, hogy közben tiszteli a hagyományokat. Ezért javasoljuk - tisztelegve az eredeti terv, épület értékei előtt - pontosan rekonstruálni, megújítani a szép vonalvezetésű tetőszerkezetet, az oszlopokat és az egykor működő körkörös világítósávot, ugyanakkor ezért tervezzük kibontani a befelé forduló és a tértől elzárkózó falakat.
- Olyan helyet képzelünk el, ahol jó lenni. Akár várakozni valakire, akár találkozót megbeszélni, megpihenni vagy egy kávét meginni, kivonulni és egyszersmind részt venni a megújuló Körtér forgatagában - ez tervünk legfőbb célja.
A sajtó számára további képek a tervekről a http://www.ujbuda.hu/sajtoanyagok.php oldalon tekinthetők meg!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.