Korábban abban bíztak a szocialisták, hogy ha a területi listán alapos verést kapnak is, 15-20 helyen (régebben persze akár 50-60-ról is beszéltek) szerezhetnek mandátumot, hiszen számos, a lakókörnyezetükben ismert, népszerű politikusuk szállt ringbe. Ehelyett az történt, hogy a pártszimpátia szinte mindent felülírt, egyedül Tóth József 13. kerületi polgármester győzött, és talán a szintén Angyalföldön indult Szanyi Tibornak van erre még esélye. Az edelényi, egyébként exfideszes Molnár Oszkár esete speciális, hiszen annak köszönheti a sikerét a leendő kormánypárti Daher Pierre-rel szemben, hogy a térségben nagyon erős Jobbik visszaléptette az emberét. Érdemes azért szemügyre venni az egyéni nyerteseket, hiszen – leszámítva a legjelentősebb politikusokat, például Orbán Viktort, Kövér Lászlót, akik a listáról jutottak be – ők alkotják a Fidesz derékhadát, miután a pártelnök, leendő kormányfő őket küldte csatába.
Az nyilvánvaló, hogy a pártban már régen elfeledték azt a kilencvenes évek elején népszerű szlogenüket, hogy „Jó csajokat a Fideszbe!”, hiszen a győztesek között csupán kilenc nő található. A korösszetétel viszont egészen kiváló, általában a (politikai) erejük teljében lévő képviselőkkel találkozhatunk, az átlagéletkor 47,18 év. Ha az ideális családmodellt nem is hozzák, az átlagban 2,29 gyerek elég lenne a magyar népesség reprodukciójához.
Persze legalább ennyire fontos szempont, hogy kinek milyen végzettsége van, bár az erre vonatkozó adatok meglehetősen pontatlanok. Csaknem másfél száz képviselőnek (86,13 százalék) biztosan van diplomája, többen vannak azok, akik humán jellegű végzettséget szereztek, mint azok, akik a reál szakra jártak. Öt politikus univerzális, nekik mindkét szakterületről van papírjuk. A szakmák szerinti toplista élén a tanári diploma áll, ezt követi a jogász, illetve a mérnök, majd a közgazdász és az orvos. Vállalkozó mindössze 14 van.
A parlamenti képviselők politikai előélete is releváns, ennek ellenére nem mindenkinél lehetett kideríteni, hogy van-e önkormányzati tapasztalata. Legalább 80 százalékuk képviselő volt vagy ma is az, a társaság több mint 40 százaléka polgármester is volt. A még működő parlamentnek vagy a korábbiaknak mintegy negyvenen voltak a tagjai.
MEGLEPETÉSEK
Néhány fideszes képviselőt érdemes külön is kiemelni, hiszen igazi szocialista nagyágyúkkal – miniszterekkel, államtitkárokkal, polgármesterekkel – bántak el. Kevesen hitték, hogy Battonya polgármesterét, az MSZP fenegyerekét – aki népszerűségé-nek növelése érdekében gyakran saját pártjával is szembement –, Karsai Józsefet le lehet győzni Békés megyében. Ez mégis sikerült a viszonylag ismeretlen Simonka Györgynek, a második fordulóban megalázó fölénnyel (57,46-28,39 százalék) zsebelte be a mandátumot. Pusztaottlaka polgármestere ráadásul némileg váratlanul szállt ringbe, korábban más indulóról szóltak a hírek. Szintén az utolsó pillanatban lett jelölt Újbuda egyik választókerületé-ben a rendészeti, katonai szakpolitikusnak számító, eddig is képviselőként tevékenykedő Simicskó István.
A KDNP-s politikus az ajánlószelvény-gyűjtést nem sokkal megelőzően váltotta az egészségügyi okokra hivatkozva lemondott Orbán Anitát. Ennek ellenére elég simán vette az akadályt a városrész polgármesterével, a korábban nagyon erős fővárosi politikusnak számító Molnár Gyulával szemben, több mint hat százalékpontot vert a riválisára (50,82-44,55 százalék).
A „vörös Csepelen” a talán még fideszes berkekben sem túl ismert Borbély Lénárd a második fordulóban felmosta a szigetet a szocialisták egyik gazdaságpolitikusával, Podolák Györgygyel: az eredmény 54,40-35,34 százalék lett.
Kikapott a szintén elismert politikusnak számító MSZP-s Botka László. Szeged polgármesterét (43,41 százalék) a kenuvilágbajnok fideszes Bohács Zsolt József előzte meg (50,21). Az persze más lapra tartozik, hogy a nagyvárosban Botka több szavazatot kapott, mint ellenfele, de a választókerülethez több falu is tartozik, ahol viszont a fideszes jelölt tarolt, így összességében ő szakította át elsőként a célszalagot.
A dunaújvárosi szocialista polgármestert, a szintén népszerűnek számító Kálmán Andrást is sokkolhatta az a fölényes győzelem, amelyet riválisa, a leendő kormánypárt politikusa – aki egyben a „beosztottja” is Kálmánnak, hiszen a város alpolgármestere –, Dorkota Lajos aratott. Az 54,89-30,74-es különbség feltehetően a győztest is meglepte.
Szintén nagyon érdekes eredmény született Lentiben. A szlovén határ menti település polgármestere, a helyben már-már kultikus figurának számító kereszténydemokrata Nógrádi László összeveszett a helyi fideszes politikusokkal. Ezért ez utóbbiak Pintér Lászlót, Kerkakutas egykori polgármesterét indították, Nógrádi pedig függetlenként nevezett be, s azt remélte, az elmúlt sok-sok év képviselői, polgármesteri munkája elég lesz a sikerhez. Ehelyett Pintér – akit a kampány idején csalással is meggyanúsítottak – első körös, igazán megalázó vereséget mért rá. Nógrádi rémálmában sem gondolta, hogy 53,41-15,97 arányban kap ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.