A 2012-vel kapcsolatos világvége elméletek igen népszerűek a nyugati világban, ám a maják, akiktől az évszámhoz kötődő eredeti rossz ómen származik, egyáltalán nem hisznek az eljövendő katasztrófában. Erről a maják nyelvét és életét tanulmányozó Emily Tummons, a Kansas Egyetem professzora beszélt - közölte a vilagtudomany.hu
Mexikóban és Guatemalában a maják ma is őseik területén élnek, és hat millióan még mindig a maja nyelveket beszélik. A több mint 20 élő maja nyelv közül a kakcsikel számít az egyik legnagyobbnak: körülbelül félmillió ember használja Guatemalában.
A maja nyelvek legkorábbi írásos emlékei 2300 évesek, vagyis nagyjából egykorúak a szanszkrittal, és alig fiatalabbak, mint az európai kultúra nagy klasszikusának, a latin nyelvnek az első írásos emlékei.
A 2012-es évvel kapcsolatos katasztrófa-elméletek a maja naptárak értelmezésére támaszkodnak, de Emily Tummons tapasztalata szerint maguk a maják nem hisznek benne. Tummons azt javasolja a világvége hívőinek, hogy jobban tennék, ha inkább a nyugati történelemnek a maja kultúrára mért nagyon is valós, káros hatásával foglalkoznának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.