Az elmúlt két év folyamán a Fővárosi Közgyűlés már több alkalommal is tanúbizonyságot tett arról, hogy támogatja a budapesti olimpia ügyét. 2008. december 18-án a frakciók egyhangú határozatával jóváhagyta a BOM Egyesület által kezdeményezett, a 2020. évi Nyári Olimpiai és Paralimpiai Játékok rendezésére vonatkozó pályázat-előkészítésről szóló törvény (Olimpia Törvény) tervezetét, és döntést hozott annak az Országgyűléshez való benyújtásáról.
Majd ezt követően, 2009. augusztus 27-én ismételten foglalkozott a kérdéssel, és úgy határozott, hogy élve a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 101.§-ában foglalt felterjesztési jogával, kezdeményezi a törvénytervezet elfogadását. A 2010. június 3-i Fővárosi Közgyűlés egyetlen ellenszavazat nélkül fogadta el a budapesti olimpia döntés-előkészítő tanulmányát.
A Fővárosi Közgyűlés ötpárti döntése alapján a Budapest Főváros Önkormányzat Főpolgármesteri Hivatal nevében eljáró Főépítész Iroda megbízásából megrendelt tanulmányt a Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft., a Mű-Hely Tervező és Tanácsadó Zrt., a FŐMTERV Mérnöki Tervező Zrt. által létrehozott tervezői konzorcium, a Közlekedés Kft., továbbá a PricewatershouseCoopers Könyvvizsgáló és Tanácsadó Kft. készítette.
A 215 oldalas anyag részletesen elemzi városrendezési, utóhasznosítási, logisztikai, közlekedéshálózati, légiközlekedési, hajózási, közmű-infrastrukturális és turisztikai szempontból a budapesti olimpiát és a kapcsolódó helyszínválasztásokat. Továbbá kitér a szükséges szabályozási feladatokra.
A tervdokumentáció részeként aktualizálásra került a 2006-ban egyszer már frissített makrogazdasági és pénzügyi hatástanulmány, mely részletes költségelemzés mellett bemutatja a finanszírozási lehetőségeket. A tanulmány szerint az olimpia teljes támogató infrastrukturális feltételrendszere és a sporthelyszínek biztosítása (2009-es áron) összesen 3.838 milliárd Ft-ot tesznek ki. A teljes felkészülési költség 84 százaléka infrastrukturális beruházásokhoz kötődik, míg a közlekedéssel kapcsolatos projektek 77 százalékot, vagyis közel 3.000 milliárd Ft-ot tesznek ki. Az összes projekt tekintetében az országos fejlesztések értékben 42 százalékot, a fővárosiak 58 százalékot tesznek ki.
Az olimpia teljes költségvetéséből összesen 379 milliárd Ft-ra becsülhető a magánfinanszírozás mértéke, mely 10 százaléka a teljes kiadásoknak. 1114 milliárd Ft-nyi (30%) összeg az EU kohéziós és strukturális alapjaiból biztosítható, míg a költségvetés hozzájárulási igénye 2310 milliárd Ft (60%). Ez az összeg az állami költségvetés 2,4-2,5 százalékát jelenti a vizsgált 11 évben. A 2015-2019-es időszakban ez 27 milliárd Ft adóbevétel-növekedést, 26 ezerrel több munkahelyet és a magánszektor részéről 72 milliárd Ft többletberuházást indukálhat.
„A pályázat előkészítésének a megkezdéséhez most már döntenie kell a kormánynak és a parlamentnek a BOM megbízásából elkészült és a Fővárosi Közgyűlés által ötpártilag elfogadott Olimpia Törvény tervezetéről. Ez még természetesen nem jelentené azt, hogy 2011-ben Budapest már biztosan megpályázza a 2020-as olimpiai játékokat. A törvény pusztán megfelelő kereteket és struktúrát biztosít az olimpiai pályázatról való döntés előkészítéséhez és meghozatalához azzal, hogy feláll egy „sui generis” részvénytársaság formájában a Budapest 2020 Pályázat Előkészítő Bizottság, melynek a tulajdonosa az állam és a főváros lesz.” - nyilatkozta Szalay-Berzeviczy Attila, a BOM (Budapesti Olimpia Mozgalom) elnöke.
Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes elmondta: „A Fővárosi Közgyűlés tegnapi konszenzusos döntésével száz év után ismét kézzelfogható közelségbe került a budapesti olimpia. Az 1916-ben elnyert, de meg nem rendezett ötkarikás játékok után ugyanis Budapest 2020-ban végre ismét eséllyel pályázhat a házigazda szerepére. A magyar olimpia immár nem álom: a Fővárosi Közgyűlés által elfogadott városépítési-kiviteli terv, azaz a Master Plan és a fejlesztések költséghaszon-elemzése világosan kimutatják, hogy a szükséges társadalmi-politikai összefogással elérhető közös célunk. Az elmúlt években a főváros a BOM-mal, az állammal és az érintett szervezetekkel megteremtette a pályázat alapvetéseit, a Master Plant elfogadó tegnapi döntéssel pedig szimbolikusan is átadtuk az „olimpiai stafétát” az új kormánynak és a leendő városvezetésnek.”
„Az olimpia megpályázására és megrendezésére kelet-közép-európai projektként kell tekinteni. Éppen ezért nem az a kérdés, hogy elég nagyok vagyunk-e a rendezéshez, és nem is az, hogy vajon Kelet-Közép-Európa várományosa-e a nyári játékoknak. Arra kell keresni a választ, hogy Kelet-Közép-Európának melyik városának van a legnagyobb esélye a győzelemre. A mi dolgunk pedig az, hogy egyértelműsítsük erre a kérdésre a választ. Magyarország lélekszámát tekintve ennek a térségnek Lengyelország, Románia és Ukrajna után Csehországgal együtt a negyedik-ötödik legnagyobb állama. Ha pedig a gazdasági és infrastrukturális fejlettséget, valamint a turisztikai attraktivitást is figyelembe vesszük, akkor egyértelműen kijelenthetjük: Budapest a régió egyik toronymagas favoritja lenne. Arról pedig már nem is beszélve, hogy, Kelet-Közép-Európa által megszerzett olimpiai aranyérmek harmadát Magyarország szállította. Többet, mint Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Horvátország, Szlovénia és Ausztria együttesen.” - tette hozzá Nyúl Sándor, a BOM alelnöke.
„Az eddigi rendező városok sem akkor pályázták meg az olimpia megrendezését, amikor úgy érezték, hogy készen állnak, hanem akkor, amikor úgy gondolták: itt az ideje belevágni egy átfogó nagy fejlesztésbe. A kérdés az, hogy tudunk-e abban hinni, hogy 30 évvel a rendszerváltozás után Magyarország fog ott tartani, ahol Spanyolország tartott 1992-ben, amikor Barcelonában otthont adott az ötkarikás játékoknak. Tudunk-e abban hinni, hogy egy évtized múltán leszünk olyan fejlettségi szinten, hogy akár egy olimpiának is a házigazdái legyünk. Tudunk-e abban hinni, hogy képesek vagyunk tartani a lépést azzal a Csehországgal, amely már megpályázta a 2016-os olimpiát, vagy azzal a Lengyelországgal, amely otthont ad a 2012-es futball Eb-nek. Márpedig jobb, ha hiszünk benne, mert, aki elviszi az első kelet-közép-európai olimpiát az biztos, hogy elszívja 50 évre a „levegőt” a régió többi városa elől.” - mutatott rá Kulcsár Krisztián, világbajnok és olimpiai ezüstérmes vívónk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.