A Magyar Orvosok, Gyógyszerészek és Szakdolgozók VII. Világtalálkozóján tartott előadásában Józan Péter orvos-demográfus, egyetemi magántanár az epidemiológia - az orvostudomány azon területe, amely a lakosság egészségi állapotának vizsgálatával foglalkozik – fejlődésének bizonyítékaként számolt be arról, hogy Magyarországon a halálozások száma 1993 és 2009 között, évi 150 ezerről 130 ezerre csökkent.
A kutató a Javuló halálozási viszonyok és életkilátások két évtizeddel a rendszerváltás után című előadásában elmondta azt is, hogy 1993-ban egy igen hosszú, csaknem három évtizeden át tartó epidemiológiai válság ért véget, amelyet azóta töretlen javulás követ. - Ennek feltételeit a rendszerváltás teremtette meg – hangsúlyozta a kutató.
Az adatokból kiderült az is, hogy míg a legfejlettebb európai országtól 6,2 évvel marad el az ország, addig Budapest két kerülete, a II. kerület és Soroksár adatai között nagyobb különbség fedezhető fel. Előbbiben a születéskor várható élettartam 80,3 év, míg az utóbbiban 7,4 évvel alacsonyabb. Még nagyobb eltérést tapasztalható a II. kerület és a Bodrogköz mutatóinak összemérésével - utóbbiban 69,8 a születéskor várható élettartam -, a különbségre azonban a szociális helyzetet bemutató adatsorok magyarázattal szolgálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.