A Policy Solutions elemzése kiemeli, hogy a 2010 tavaszán felállt Parlament csaknem fele – 45 százaléka – új képviselőkből áll, akik azonban jóval iskolázatlanabbak a régi képviselőknél. Kétszer annyi a diploma nélküli politikusok aránya az újak között, mint a régieknél.
Pozitívum ugyanakkor, hogy a frissen a Parlamentbe került politikusok körében az átlagnál magasabb a nők aránya: minden nyolcadik új képviselő hölgy. A megújulás legkevésbé a Magyar Szocialista Pártot érintette: a kormánypártok 40%-ával, és a Jobbik és az LMP 90%-ával szemben mindössze képviselőinek egytizede újonc.
Jelenleg mindössze 34 nő ül a Parlamentben, ami még az előző ciklushoz képest is visszaesés - négy évvel ezelőtt 43 nő szerzett mandátumot. Az esélyegyenlőség szempontjait a parlamenti frakciók közül az LMP veszi a leginkább komolyan, bár még ott is - kétharmad-egyharmad arányban - többségben vannak a férfiak. A Fideszben és az MSZP-ben egyaránt 8-8%, a KDNP-ben és a Jobbikban pedig 6-6% a nők aránya.
2010-től három roma képviselő ül a Fidesz színeiben a Parlamentben: Farkas Flórián, a Lungo Drom elnöke, valamint Berényi László és Varga József. A Lehet Más a Politika frakciójában egy roma származású hölgy, Osztolykán Ágnes dolgozik. A szocialisták és a jobbikosok között nincs roma képviselő.
Az elemzés rámutat arra is, hogy a parlamenti képviselők nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedetten iskolázottnak tekinthetőek: tízből kilenc képviselőnek felsőfokú végzettsége van. Kismértékű eltérést láthatunk a baloldal-jobboldal törésvonal mentén: az MSZP és az LMP képviselői ugyanis (egy kivétellel) mind rendelkeznek felsőfokú végzettséggel, míg a jobboldali pártok soraiban összesen több mint harminc képviselőnek csak alap- vagy középfokú végzettsége van.
A Fidesz néppártos jellegét jól mutatja, hogy alapfokú végzettségű, szakközépiskolát, sőt szakmunkásképzőt végzett képviselők is erősítik sorait. Arányaiban a legkevésbé iskolázott frakció a Jobbiké. A 47 fős képviselőcsoport mintegy egynegyedének nincs felsőfokú végzettsége – bár az alacsony iskolázottságnak a Jobbik esetében a képviselők fiatal átlagéletkora az egyik magyarázó ok.
Annak ellenére, hogy 2010-ben a parlamenti képviselők közel fele lecserélődött, az új Országgyűlésben továbbra is kiemelkedően magas a hivatásos politikusok száma. A hivatásos politikusok számától alig vannak lemaradva az oktatásból, tudományos pályáról érkezők – minden negyedik képviselő tanárként is dolgozott 2010 előtt.
Érdekesség, hogy míg az MSZP-ben a műszaki pályáról érkezettek vannak jelentősen felülreprezentálva, addig a KDNP-ben a jogászok, az LMP-ben pedig - a párt gyökereit is jól mutatva – a civil szférában tevékenykedők. A Jobbik nagytőkeellenes retorikája ellenére – vagy éppen amiatt – relatíve magas azok száma, akik korábban pénzügyi pályán dolgoztak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.