BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szerencsejátékká vált a felszámolás Magyarországon?

Leginkább egy szerencsejátékra hasonlít a felszámolók júliustól működő, sorsolásos kiválasztása. Bár a jó szándék vitathatatlan, a szabályozás hadat üzen a szakértelemnek, veszélyezteti az eljárások szakszerű lebonyolítását, ráadásul tönkre teheti az ágazatban működő gazdasági társaságok jelentős részét is.

Szabó Zsolt, a Felszámoló-REORG Zrt. vezérigazgatója szerint a felszámolókat véletlenszerűen kijelölő módszer nem véletlenül egyedülálló Európában. Az uniós országok gyakorlatát a hozzáértés elsődlegessége és az ezen alapuló kiválasztási szisztéma jellemzi. A júliusban, hazánkban életbe léptetett szabályozás viszont olyan mértékben koncentrál az eljárások tisztaságának biztosítására, hogy az már a munkavégzés minőségét és a felszámoló cégek működőképességét is veszélyezteti a cég szerint.

Az új kiválasztási rendszer legellentmondásosabb elemei, az elektronikus sorsolás és az ügyek cégmérettől független, egyenlő elosztása. Egy tisztán sorsolásos szisztéma lehetetlenné teheti ugyan az összejátszást az ügyek elosztásánál, azonban a jelenlegi magyar gyakorlat nem képes figyelembe venni a szakmai kompetenciákat, így csupán egyfajta szerencsejátékká alakítja át a kiválasztás folyamatát.

A jogalkotói szándék ismeretében érthetetlen, miért került be egy olyan kivétel a Csődtörvénybe, amely bizonyos, a meghatározás szerint speciális szaktudást igénylő esetekben lehetővé teszi az elektronikus sorsoláson kívüli kijelölést. Mivel a jogszabály abban nem ad eligazodást, mely ügyek lebonyolításához szükségeltetnek egyedi ismeretek, egy jókora kiskaput sikerült beépíteni a törvénybe. Ráadásul a szabályozásnak ez a része értelmezhetetlen is, hiszen a felszámolónak a jogban és a közgazdaságban kell elmélyült ismeretekkel, valamint gyakorlattal rendelkeznie, nem pedig az eljárásban szereplő cég gazdasági profiljába tartozó tevékenységekben, hiszen egy űrtechnológiával foglalkozó cég felszámolása ugyanazon szabályok szerint kell történjen, mint egy malomipari vállalkozásé.

A Világgazdaságnak korábban nyilatkozó cégek szintén tiltakoztak a módosítás ellen, mivel úgy látják, hogy a törvény felszámolja a szakértelmet a szektorban. Filip György, a Felszámolók Országos Egyesületének alelnöke szerint a törvény megvalósíthatatlan követelményeket támaszt. Szerinte sem az optimális feladatelosztás, feladatellátás, sem a hatékony, minőségi felszámolási tevékenység nem alakítható ki a mostani szabályozás alapján, amelynek célja – az átlátható, kiszámítható, befolyásolásmentes kijelölési módszer – egyébként nem kérdőjelezhető meg. Az alelnök úgy véli, továbbra sem nélkülözhető egy bizonyos, rendszeres ellenőrzéssel párosuló közvetlenség a kiválasztásban. Azt mondta, a felszámolók munkáját – és úgymond megszűrését is – elősegítené egy folyamatos kontroll.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.